Wiadomości z Chorzowa

Na czym polega rolnictwo precyzyjne?

  • Dodano: 2019-12-23 13:45

Nowoczesne technologie mają wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Nie tylko ułatwiają nam pracę, ale także pozwalają zaoszczędzić czas przy jednoczesnym zwiększeniu zysków. Dotyczy to także rolnictwa. Jakie techniki są stosowane w celu poprawy wydajności pól?

Czym jest rolnictwo precyzyjne?

Człowiek od tysiącleci zajmuje się uprawą ziemi. Od tylu lat trwa także nieustanna modernizacja rolnictwa. Zaczynaliśmy od siły rąk ludzkich, by z czasem zacząć wykorzystywać do prac zwierzęta. Dziś korzystamy z najnowszych maszyn, które zapewniają szybkie wykonanie poszczególnych prac. Okazuje się jednak, że wraz z postępem technologicznym rolnicy mogą korzystać z coraz to nowszych narzędzi ułatwiających prowadzenie upraw. Takie możliwości daje nam rolnictwo precyzyjne. Dawniej metody te były zarezerwowane dla wielkopowierzchniowych gospodarstw. Dziś może z nich korzystać praktycznie każdy rolnik. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala dogłębnie poznać właściwości gleby i uprawianych roślin. Wiedza ta jeszcze nigdy nie była na wyciągnięcie ręki.

Jakie rozwiązania oferuje rolnictwo precyzyjne?

Gospodarowanie to opiera się na komputerowym wspomaganiu poszczególnych działań. Z użyciem dronów możliwe jest wykonanie pomiarów, które pozwolą określić stan gleby w poszczególnych sektorach upraw. Rolnictwo precyzyjne wykorzystuje takie procesy jak NDVI, pomiary próbek gleby czy azotu. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://rolnictwoprecyzyjne.eu/. Badania te pozwolą nam określić stan roślin, wychwycić ich dobowy cykl, czy porównać stan zasobności gleb. Korzystanie z tych rozwiązań pozwala zwiększyć zyski i plony przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Rolnictwo precyzyjne pozwala bowiem dostosować nawożenie azotu do potrzeb roślin. Zamiast stosowania nawozu na całej uprawie, robimy to tylko tam, gdzie jest rzeczywiście potrzebny. Rolnictwo precyzyjne wpłynie także na zautomatyzowanie wielu procesów, dzięki zamontowaniu rozmaitych czujników i sensorów na wykorzystywane maszyny. Jeśli więc chcemy, by nasza ziemia dawała lepsze plony, rozważmy wdrożenie takiego rozwiązania. Z pewnością nie będziemy tego żałować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.