Wiadomości z Chorzowa

Nadano tytuł doktora honoris causa UŚ prof. Romanowi Taulerowi Ferré

  • Dodano: 2022-04-29 11:15

Na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych nadano tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego prof. Romanowi Taulerowi Ferré. Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego z 22 marca 2022 roku.

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego jest prof. dr hab. Michał Daszykowski – prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego, a recenzentami są prof. Alejandro C. Olivieri, prof. Olav Martin Kvalheim oraz prof. dr hab. Beata Walczak.

Roman Tauler Ferré

Profesor swoją działalność naukową realizuje w Instytucie Oceny Środowiska i Badań Wody należącym do Rady Badań Naukowych Hiszpanii. Podejmowane przez niego kierunki badań najlepiej opisuje słowo „chemometria” – dyscyplina integrująca wiedzę z chemii, statystyki, matematyki i informatyki.

Jego zainteresowania obejmują w szczególności rozwój metod dekonwolucji wieloparametrowych sygnałów z wykorzystaniem iteracyjnej metody najmniejszych kwadratów, pozwalającej na izolację użytecznej informacji bezpośrednio niedostępnej z powodu interferencji sygnałów pochodzących od wszystkich komponentów mieszaniny. Znajduje to szerokie zastosowanie w chemii środowiskowej, analitycznej czy równowadze i kinetyce roztworów.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Adolf

    cza sie było uczyc a nie kamieniami w szkola ciepac

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również