Już w najbliższy weekend, 6 i 7 września w naszym mieście odbędzie się wydarzenia w ramach akcji Narodowe Czytanie! W tym roku wspólnie będziemy czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie 2024
Z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania, w Chorzowie odbędzie się kilka wydarzeń z tym związanych! Oprócz Narodowego Czytania na Rynku, fragmenty „Kordiana” odczytywane będą również w II LO oraz w Szkole Podstawowej nr 37! Koniecznie zapoznajcie się z programem!
6 września:
- 9:15-13:00 - Narodowe Czytanie w II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie (wydarzenie dla uczniów szkoły),
- 9:00-11:00 - Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 37 im. Karola Grzesika w Chorzowie (wydarzenie dla uczniów szkoły)
7 września:
- 12:00 - Narodowe Czytanie 2024 na chorzowskim Rynku
6 i 7 września:
- Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie przy ul. Ryszki 11a - Zajęcia dla dzieci. Każdy uczestnik będzie miał możliwość stworzenia swoich własnych butów z kartonów i kolorowych sznurków, tasiemek i wielu innych ozdób. Wspólne wysłuchanie "Bajki o Janku, co psom szył buty".
Od 2 do 6 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej odbywają się wystawy, animacje dla dzieci, a także rozdawane są tematyczne zakładki do książek.
Tegoroczna lektura
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całym kraju w sobotę, 7 września. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Wybór tegorocznej lektury nie jest przypadkowy.
- Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku – wówczas odczytywano fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach na tapet wzięto utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej czy Stanisława Wyspiańskiego.