Wiadomości z Chorzowa

Chorzów "uwalnia" czytanie! Kolejna edycja akcji "Wolność Czytania"

  • Dodano: 2020-09-16 08:00, aktualizacja: 2020-09-15 08:49

Już w najbliższy piątek, 18 września, Urząd Miasta Chorzów zaprasza na rozpoczęcie tegorocznej edycji  „Wolności czytania”. 

Wielkie Święto Czytania

Tego dnia o godz. 15.00 odbędzie się spotkanie w Restauracji „Literacka” (ul. Sienkiewicza, naprzeciw Chorzowskiego Centrum Kultury) z profesorem Ryszardem Koziołkiem. Znany literaturoznawca, a od kilku tygodni także rektor Uniwersytetu Śląskiego, w rozmowie z Michałem i Kacprem Łukowiczami, przybliży nam temat „Jak myśleć literaturą”.

Literackie Spotkania

21 września na godz. 18.00 organizatorzy zapraszają do Księgarni Dopełniacz na spotkanie z Martą Matyszczak, autorką powieści „Las i ciemność” z serii „Kryminały pod psem”, a dwa dni później 23 września także na godz. 18.00 do I LO w Chorzowie na rozmowę z Dariuszem Zalegą, który w książce „Zbuntowany Śląsk” przybliżył temat udziału Ślązaków w walce z faszyzmem w Hiszpanii w latach 30. XX wieku. Wszystkie te wydarzenia są organizowane wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka.

Wielką atrakcją będzie zapewne impreza planowana na 26 września pod hasłem "Rynek komiksu i fantastyki"

Będą konkursy z nagrodami, pokazy, warsztaty, spotkania autorskie oraz pokaz filmu, powstałego na motywach komiksu. Najmłodszym organizatorzy proponują wraz z Chorzowskim Centrum Kultury spektakl „Księga dżungli” (4 października), podczas którego nie zabraknie literackich niespodzianek. Rok Leopolda Tyrmanda zostanie uczczony spotkaniem z Pawłem Brodowskim red. naczelnym „Jazz Forum”. 21 października o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu odbędzie się dyskusja o zamiłowaniu do jazzu znakomitego pisarza i publicysty, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia epidemiologiczne, jesteśmy zmuszeni zrezygnować tym razem ze zbiórki i bezpłatnej dystrybucji książek – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, pomysłodawca akcji „Wolność czytania”. - Atrakcji jednak z pewnością nie zabraknie. Program będzie rozszerzany na bieżąco. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by - jak co roku wspólnie – podkreślić ważną rolę książki w naszym życiu. Wielu z nas przekonało się już, że zgodnie ze słowem Wisławy Szymborskiej „Czytanie, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Jest doskonała okazja, by to sobie przypomnieć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również