Wiadomości z Chorzowa

Nauczyciel z Chorzowa wyróżniony podczas finałowej gali BohaterOnów

  • Dodano: 2020-12-17 11:00

Nauczyciel historii i wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko oraz w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Chorzowie, oraz organizator Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, Adam Lichota został wyróżniony na finałowej gali BohaterOn 2020.

Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ustanowiona także dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

BohaterOn 2020

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów w tym roku łącznie wyróżniono 25 osób, firm, instytucji i organizacji w 7 kategoriach:

  • dziennikarz,
  • firma,
  • instytucja,
  • nauczyciel,
  • osoba publiczna,
  • organizacja non profit
  • i pasjonat.

Adam Lichota z Chorzowa na gali finałowej został wyróżniony w kategorii nauczyciele za "nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku – przez pryzmat wydarzeń o charakterze sportowym". 

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Nauczyciel z Chorzowa jest głównym organizatorem dwu etapowego projektu Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniającego Marsz Śmierci z Auschwitz do Gliwic. Pierwszy etap to bieg sztafetowy młodzieży szkolnej (reprezentacje 15 szkół z 7 miast) w asyście policjantów Śląskiej Komendy Wojewódzkiej, którego trasa była zgodna z trasą Marszu Śmierci. Podczas biegu oddano hołd zmarłym przy dziewięciu miejscach pamięci znajdujących się w siedmiu miejscowościach w asyście lokalnej społeczności, zorganizowanej specjalnie na okoliczność Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Wszystkie miejsca połączono ogniem pobranym spod ściany śmierci KL Auschwitz. Swym zasięgiem objął województwa śląskie i małopolskie, a liczba uczestników biegu i uroczystych opraw przy miejscach pamięci sięgnęła ponad 500 osób. 

Drugim etapem była sesja popularno-naukowa poświęcona marszom śmierci wypędzanym z KL Auschwitz - Birkenau. Sesja odbyła się w obecności 300 słuchaczy, z udziałem przedstawiciela katowickiego IPN, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum w Wodzisławiu Śl. i Towarzystwa Ochrony nad Oświęcimiem. Podczas sesji młodzież i zebrani goście wysłuchali relacji Ryszarda Machulika, urodzonego w Auschwitz. Projekt, obok integracji młodzieży szkolnej, angażował wiele regionalnych instytucji

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.