Wiadomości z Chorzowa

Nie żyje Lech Motyka, chorzowski radny i wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego

 • Dodano: 2021-05-15 10:45

Lech Motyka nie żyje. Wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie i radny obecnej kadencji Rady Miasta zmarł w sobotę, 15 maja. Od wielu tygodni zmagał się z koronawirusem. 


Lech Motyka związany był z Chorzowem od urodzenia. Ukończył tutejszą Szkołę Podstawową nr 37 w Chorzowie Batorym oraz III LO im. Stefana Batorego. Natomiast swoją zawodową karierę związał w 1982 roku z Planetarium Śląskim. Początkowo pracował tam na stanowisku pracownika dydaktyczno-naukowego, a w 2010 roku został dyrektorem instytucji. Ze stanowiskiem pożegnał się w ubiegłym roku. Bliski był mu także samorząd, a od 2018 roku sprawował mandat radnego Rady Miasta Chorzów.


W sobotę, 15 maja, na jego facebookowym profilu opublikowana została lapidarna informacja głosząca: „Żegnam Was Przyjaciele... (17.05.1958 - †15.05.2021)”. Dyrektor Planetarium Śląskiego miał zaledwie 63 lata.
 

Jak informuje Tuba Chorzowa, Lech Motyka zmagał się z koronawirusem. Radny trafił do szpitala kilka tygodni temu. Tam został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Walka z COVID-19 była zacięta, jednakże nie udało się pokonać wirusa. Motyka zmarł w sobotę, 15 maja.

Internauci składają kondolencje w Sieci, nie szczędząc miłych słów pod adresem nieżyjącego. Pod postem informującym o śmierci Lecha Motyki można przeczytać m.in. takie komentarze: „Wspaniały szczery człowiek, skarbnica wiedzy. Niezapomniane wycieczki i warsztaty z obserwacji nieba w planetarium”. „Wspaniały człowiek odszedł. Panie Leszku był pan nie tylko świetnym nauczycielem, ale i wspaniałym człowiekiem”. „Najsmutniejsza informacja. Wyrazy współczucia dla najbliższych. Wszystkie komentarze pokazują, jak bardzo zapadł nam Pan w pamięci.. nie tylko jako świetny nauczyciel z pasją, ale również jako wyjątkowo serdeczna i wspaniała osoba. Jest mi niezmiernie przykro”.


 

O śmierci byłego dyrektora Planetarium Śląskiego poinformował także chorzowski magistrat:

- Przeszywa nas żal i smutek, przekazując Wam tę informację. Zmarł Lech Motyka - wieloletni dyrektor i pracownik Planetarium Śląskie, radny Chorzowa. Pasjonat nauki, który w fascynujący sposób tłumaczył nam tajniki pogody i nauk o klimacie, których był ekspertem. Człowiek znany z ogromnej elegancji, niezwykłych manier, dobrego serca i życzliwości, zaangażowany w sprawy miasta i mieszkańców.  Pan Lech przegrał walkę z koronawirusem, chociaż walczył z nim długo i dzielnie. Ludziom nauki, samorządowi, mieszkańcom, wszystkim nam będzie brakować Pana Lecha. Najszczersze kondolencje przekazujemy na ręce Żony i Najbliższych Zmarłego - czytamy w komunikacie UM w Chorzowie.

Zmarłego  pożegnał też prezydent Świętochłowic, pisząc:

- Dziś zmarł Lech Motyka, którego miałem okazję poznać podczas Zgromadzeń Samorządowego Chorzowsko-Świętochłowickiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, radnego Chorzowa. Skromny, miechnięty, pozytywnie nastawiony człowiek. Takiego go zapamiętam - napisał prezydent Daniel Beger w mediach społecznościowych.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Ernest

  Cóż. Niestety Lech Motyka to tylko dyrektor planetarium. Oczywiście cześć jego pamięci. Ale co więcej?? Nigdy nie był aktywny społecznie, nigdy niczego dla miasta nie dokonał. Może się mylę więc z góry przepraszam. Jego dokonania w planetarium były marne. Wielu pracowników tego planetarium należy cenić a nie jego. Pamiętam pana bez ręki !! Cudownego nauczyciela astronomii. Specjalistę od astrofizyki. Nigdy go nie docenił. Wolał cenić swoją córkę która miała problemy z maturą.

 • KM

  Ulżyło?

 • Erna

  Tysiące ludzi umiera codziennie. Tysiące ludzi nie dostaje pieniędzy za bycie. Tysiące ludzi ma większe problemy jak och i ach nad śmiercią komunistycznych relegowanych.

 • Lord

  Szkoda chłopa, miły człowiek z wielką pasją.

 • ZB

  No i co z tego, jak wielu innych ludzi

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również