Wiadomości z Chorzowa

"Bezpieczny motocyklista". Chorzowska drogówka podsumowała działania

  • Dodano: 2021-05-14 06:30, aktualizacja: 2021-05-14 06:42

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg, dlatego w minioną środę policjanci z chorzowskiej drogówki prowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów.

Z rozpoczęciem wiosny na drogach możemy spotkać coraz więcej motocyklistów. Każdego roku przybywa miłośników jednośladów. Radość, jaką sprawia jazda na tego typu maszynach, przyciąga wielu ludzi w różnym wieku. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jazda motocyklem wymaga dużych umiejętności i przede wszystkim zdrowego rozsądku. Niestety tylko w czasie wczorajszych działań policjanci zatrzymali trzech motocyklistów, którzy nigdy nie posiadali uprawnień do kierowania jednośladem, jednego, któremu te uprawnienia zostały cofnięte oraz jednego, który wsiadł na swój motocykl, będąc pod wpływem narkotyków.

Warto pamiętać o bezpieczeństwie, zwłaszcza na początku sezonu. W niektórych miejscach może na drodze leżeć piach, kierowcy samochodów jeszcze nie są przyzwyczajeni do większej liczby jednośladów. To wszystko w połączeniu z brakiem należytej ostrożności i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Stąd też motocykliści, podobnie jak motorowerzyści i rowerzyści, zaliczeni zostali do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zdarzenie, które dla kierowcy samochodu skutkuje niegroźnymi potłuczeniami, dla motocyklisty kończy się w szpitalu (oby tylko).

Inną sprawą jest też kwestia ubioru, dziś widzi się jeszcze osoby, które jeżdżą, w tym, co mają. Czyli dżinsy, kurtka i jakieś rękawiczki. W sytuacji wypadkowej, chociażby ślizgu, nic nie chroni kierującego ubranego w tego typu odzież! Inwestycja w porządny, profesjonalny ubiór- kombinezon, z pewnością się opłaci.

Pamiętajmy też o modnych, poprawiających nasze bezpieczeństwo dodatkach takich jak kamizelki i elementy odblaskowe.

Oczywiście największy wpływ na nasze bezpieczeństwo ma tak naprawdę nasze zachowanie. Czyli z jaką prędkością będziemy poruszać się i gdzie, jak będziemy wykonywać manewry, wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy i czy zachowamy bezpieczny odstęp od poprzedzających pojazdów, a także czy zachowamy szczególną ostrożność przy tym wszystkim i zdrowy rozsądek. Wymienione tu zostały przy okazji cztery główne przyczyny wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących jednośladami.

„Motocykle są wszędzie” – głosi napis na często spotykanej naklejce, sugerując, że inni użytkownicy drogi (zwłaszcza ci z samochodów) mogą w każdej chwili i z każdej strony oczekiwać pojawienia się jednośladu. Trudno jednak wymagać, aby kierowcy samochodów podróżowali, śledzą w napięciu czy pomiędzy samochodami „znikąd” nie pojawi się motocyklista. Takich przepisów w prawie o ruchu drogowym nie ma. O tym także muszą motocykliści pamiętać.

Reasumując, pamiętajmy, iż nie jesteśmy sami na drodze, miejmy do innych kierujących dużo szacunku oraz pamiętajmy, że to my decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.