Wiadomości z Chorzowa

(Nie)bezpieczna prędkość. Policja apeluje o ostrożność

  • Dodano: 2021-03-08 08:15, aktualizacja: 2021-03-08 06:47

Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowanie zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Kierując pojazdem należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań, zwłaszcza przez młodych mężczyzn. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.

Policjanci apelują do kierujących o:

przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym:

- stosowanie się do ograniczeń prędkości,

- dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,

- korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa,

- zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
 
obserwowanie drogi i jej otoczenia.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Obywatel

    Czyli co?! Jak to jest niebezpieczna prędkość?? Taka co wy możecie mandaty walić?? Co?? Bo kiedyś na Katowickiej było 80. I to była bezpieczna prędkość. Teraz jest 60 i to jest bezpieczna prędkość. Jak się wam kasa skończy to będzie 40 na drodze przelotowej. Bo przecież skądś trzeba utrzymać nieroba narciarza. Pajaca kotoluba. Setki kolegów bez szkoły co w administracji pracują. Więc z automatu proponuje na Katowickiej zrobić 5 na godzinę i 1000 zł za przekroczenia prędkości

  • Yo

    Chłopie myślisz że to milicja decyduje o tych ograniczeniach?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.