Wiadomości z Chorzowa

Niedzielski: plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów

  • Dodano: 2021-02-12 06:00, aktualizacja: 2021-02-11 17:56

Plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obejmie on Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

Wszystkie zasoby skierowaliśmy na walkę z pandemią, co – trzeba uczciwie powiedzieć – oznacza pewne zaniedbania. (...) Przez rok narósł pewien deficyt zdrowia – powiedział minister podczas XV Forum Organizacji Pacjentów.

Zaznaczył, że ważne jest, by jak najszybciej "zniwelować ten deficyt zdrowotny, który ma miejsce w każdym zakresie chorobowym; w każdym przypadku, który nie został wykryty; w każdej sytuacji, gdy pacjent nie miał kontynuacji leczenia".

Wszyscy doskonale wiemy, że nie żyjemy w idealnym świecie. Wiemy, że także w zwyczajnych czasach dostęp do leczenia miał swoje bariery – zaznaczył.

Minister mówił, że należy "nadganiać zaległości i wybiegać do przodu, budując zdrowie Polaków". Służyć ma temu – jak podkreślił – plan odbudowy zdrowia Polaków.

Plan ten, jak podał, ma składać się z pięciu elementów. Są to: przekucie pilotażu sieci onkologicznej w rozwiązanie systemowe – Krajową Sieć Onkologiczną oraz pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej; zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidowa oraz program profilaktyki 40 plus.

Kilka dni temu, 4 lutego - w Światowym Dniu Walki z Rakiem - poinformowano, że do końca marca przygotowany zostanie projekt, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022.

W czwartek w Światowym Dniu Chorego zapowiedziano z kolei, że powstanie Krajowa Sieć Kardiologiczna, jej pilotaż będzie realizowany na Mazowszu.

Czasowe zniesienie limitów przyjęć do wszystkich specjalistów – jak poinformował minister w wywiadzie dla PAP we wtorek - miałoby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca roku.

Na czwartkowym forum szef resortu zdrowia przekazał, że przygotowana zostanie ustawa, by rozwiązanie było zagwarantowane systemowo, a będzie realizowane zarządzeniami prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli chodzi o opiekę i rehabilitację postcovidową, (...) chcemy by ta rehabilitacja była dostępna. Razem ze środowiskiem przygotujemy do końca lutego konkretne rozwiązanie – poinformował Niedzielski. Ostatni element jest dedykowany grupie 40 plus, ale ma być też zachętą i pewną popularyzacją tego, że wychodząc z pandemii – a wychodzimy dzięki szczepieniom, nawet, jeśli liczby zakażeń się wahają – powinniśmy zrobić bilans zdrowia, by ocenić co powinno być podjęte w pierwszej kolejności, jakie terapie, jakie leczenie – powiedział.

Minister poinformował, że ogłoszony zostanie specjalny program profilaktyki 40 plus, który "ze względu na charakter postpandemiczny będzie sprowadzał się do jednorazowego bilansu zdrowia". Bilans ten – jak wyjaśnił – obejmie podstawowe badania. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • *****  ***

    Trzeba było nie rujnować, odbudowywać by nie było trzeba.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.