Wiadomości z Chorzowa

Noc Kupały w Chorzowie: tradycja i zabawa w Górnośląskim Parku Etnograficznym

  • Dodano: 2024-06-12 08:30, aktualizacja: 2024-06-12 08:54

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie serdecznie zaprasza na wyjątkową imprezę plenerową, która odbędzie się w najkrótszą noc w roku, celebrując tradycyjne zwyczaje związane z Nocą Świętojańską. Tegoroczna Noc Kupały, pełna atrakcji dla całej rodziny, zakończy się wspólną potańcówką na Małej Łące przy dźwiękach Kapeli Fedaków.

Ceremonia Rozpoczęcia

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00, kiedy to wszystkich uczestników powita Mistrz Ceremonii, prowadząc wspólną zabawę i wprowadzając w atmosferę tradycyjnych obrzędów.

Wyplatanie Wianków i Poszukiwanie Kwiatu Paproci

Jednym z głównych elementów świętowania będzie możliwość własnoręcznego wyplatania wianków z przygotowanych gałązek roślin, ziół i zbóż. W wyplecionych wiankach ruszymy na poszukiwanie kwiatu paproci – zgodnie z dawnymi wierzeniami, znalezienie tego magicznego kwiatu przynosiło bogactwo i zamożność. Po odnalezieniu kwiatu, kapłan będzie wróżył z kwiatów, ziół, wody i ognia. Dla par czekać będzie wyzwanie w postaci skakania przez ognisko – tradycja, która symbolizuje oczyszczenie i pomyślność.

Warsztaty Tańców i Pieśni Sobótkowych

Podczas Nocy Kupały nie zabraknie również tańców i śpiewów. Artyści z Kapeli Fedaków poprowadzą warsztaty tańców regionalnych, zabaw tanecznych oraz pieśni sobótkowych. Uczestnicy, niezależnie od wieku, będą mogli nauczyć się prostych układów tanecznych i przyśpiewek. Zwieńczeniem tych warsztatów będzie wspólny taniec na Dużej Łące.

Wianki na Wodzie

Wieczorem, wszyscy zebrani, ze śpiewem na ustach, udadzą się nad staw. Tam panny będą puszczać na wodę wianki, a kawalerowie będą je łowić. Znalezienie właścicielki wianka oznacza, że na ten wieczór para będzie razem – tradycja ta dodaje wydarzeniu wyjątkowego romantycznego klimatu.

Potańcówka na Małej Łące

Kulminacją tegorocznej Nocy Świętojańskiej będzie potańcówka na Małej Łące, podczas której do tańca przygrywać będzie Kapela Fedaków. To doskonała okazja, aby w rytmie tradycyjnej muzyki spędzić czas z bliskimi i przyjaciółmi.

Warsztaty Kreatywne

Dla tych, którzy chcą przygotować się na Noc Świętojańską w kreatywny sposób, muzeum przygotowało warsztaty dla rodzin. Dorośli będą mogli wykonać biżuterię z suszonych kwiatów, a dzieci w tym samym czasie wezmą udział w zajęciach malowania naturalnymi barwnikami. Warsztaty z tworzenia biżuterii, przeznaczone dla osób od 15 roku życia, odbędą się o godzinie 13:00 i 15:00 i potrwają do 1,5 godziny. Koszt udziału to 50 zł, a bilety na warsztaty uprawniają do udziału w całym wydarzeniu „Na św. Jana”.

Noc Kupały w Chorzowie: tradycja i zabawa w Górnośląskim Parku Etnograficznym

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny / fot. Muzeum Górn.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również