Noc Muzeów 2021 w Chorzowie. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 maja. Co zaplanowano w Muzeum w Chorzowie i innych instytucjach znajdujących się w województwie śląskim? Sprawdziliśmy!
Przypomnijmy, że pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Instytucje, które przystąpiły do przedsięwzięcia były dosłownie oblegane przez zwiedzających. W efekcie dużego zainteresowania inicjatywę postanowiono kontynuować. Obecnie Noc Muzeów odbywa się już w ponad 140 miastach Europy.
Noc Muzeów 2021 odbywa się w nadzwyczajnych okolicznościach i w reżimie sanitarnym związanym z pandemią koronawirusa. Wiele instytucji zdecydowało się jednak otworzyć swe podwoje przed zwiedzającymi. W tym roku jednak nie wszystkie muzea postanowiły włączyć się do Nocy Muzeów. Poniżej prezentujemy te, które zdecydowały się na ten krok.
Noc Muzeów 2021 w Muzeum w Chorzowie
Chorzowskie muzeum postanowiło zorganizować Noc Muzeów w sobotę 29 maja. Muzeum w Chorzowie, Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu otwarte w godz. 14.00-22.00.
Program:
- 14:00 O wartości plecenia i gadania. Przygotowane przez Piotra Zająca warsztaty z archiwum Wallisów w tle.
- 15:00 Portrety ślązaczek. Prezentacja wybranych przez dr. Sławomira Kałużę eksponatów z kolekcji etnograficznej Muzeum w Chorzowie.
- 16:00 Galeria Jednego Obrazu: Włodzimierz Tetmajer, Święta Barbara wśród górników. O górniczej patronce oraz portrecie Ślązaczek w sztuce rozmawiać będą Beata Cieślak i Agnieszka Tybur (wydarzenie organizowane w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu).
- 17:00 „Mężczyznom było ciężko”. Huta z kobiecej perspektywy. Dr Beata Piecha van Schagen w rozmowie ze Stefanią Penkałą.
- 18:00 Panel dyskusyjny: Nie tylko na froncie. Wokół aktywności kobiet w czasie plebiscytu i powstań śląskich. O roli kobiet w wydarzeniach rozgrywających się na Górnym Śląsku w latach 1919–1921 rozmawiać będą: dr Joanna Lusek, prof. Maciej Fic oraz dr Dawid Keller.
- 19:00 „Nie ma podobnej do niej kobiety od krańca do krańca ziemi” Wokół obrazu Judyta Jana Wysockiego (ze zbiorów Muzeum w Chorzowie). Wykład dr. Jacka Kurka
- 20:00 Finisaż wystawy „Pola Minster. Każda ostatnia chwila”
- 21:00 Kobieta – impresje muzyczne. Recital gitarowy Adama Bula
Zaplanowano także kiermasz książek z katalogu wydawniczego Muzeum w Chorzowie.
Ze względu na obostrzenia epidemiczne stacjonarny udział w poszczególnych wydarzeniach Nocy Muzeów 2021 wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W tym celu prosimy kontaktować się z Muzeum w Chorzowie, pisząc na adres zapisy@muzeumwchorzowie.pl lub dzwoniąc pod numer: 32 241 31 04 wew. 105.
Noc Muzeów 2021 na Śląsku w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Działania w budynku:
- godz. 18:00 – 23:00 – Zwiedzanie ekspozycji muzealnej,
- godz. 18:30 – Otwarcie wystawy „Notgeld, pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III Powstania Śląskiego” ze zbiorów Bronisława Wątroby. Wystawa dostępna do 31 sierpnia 2021 r.
Działania na parkingu muzeum:
- godz. 21:00 – Mapping – W 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego „Śląsk wspólna sprawa”,
- godz. 21:30 – Film o I Powstaniu Śląskim GDY POLSKA BYŁA WIELKIM MARZENIEM oraz spotkanie z autorem filmów Adamem Turulą,
- godz. 22:15 – Film o II Powstaniu Śląskim OD CUDU NAD WISŁĄ DO CUDU NAD RAWĄ,
- godz. 22:50 – ŻEBY POLSKA BYŁA TUTAJ – 100-LECIE III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach będzie czynne od 18:00 – 23:00.
Noc Muzeów 2021 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Poziom 320 do tamy wodnej, ul. 3 Maja 93, Zabrze
Zwiedzający będą mogli zjechać autentyczną szolą górniczą aż 320 metrów pod ziemię - poznać specyfikę pracy ściany wydobywczej i zagrożenia, z którymi spotykają się górnicy na dole. Górnicza kolejka podwieszana zawiezie Was w miejsce nigdy nieodwiedzane przez turystów - chodnik na poziomie 320 w Kopalni Guido! Tam poznacie metody wykrywania zagrożenia gazowego, walki z żywiołem ognia, a także co robić, aby uchronić się przed wybuchem metanu i pyłu węglowego. Dowiecie się też czym zajmowała się Kopalnia Doświadczalna o nazwie M-300 oraz zobaczysz specjalną konstrukcję chroniącą przed żywiołem wody.
Noc Muzeów 2021 w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, ul. M.Mochnackiego 12
Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! Podczas wycieczki zobaczycie jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie aby wydobyć czarne złoto. Zwiedzając podziemną Trasę Wodną poznacie trud XIX-wiecznej pracy górniczej, zagrożenia panujące pod ziemią i moc sił natury- żywiołów ognia, wody, ziemi i powietrza, których ujarzmienie stało się prawdziwą sztuką! Fragment podziemnych wyrobisk przejdziecie pieszo, odkrywając historię jednej z najciekawszych w Europie budowli hydrotechnicznych z początków industrializacji Górnego Śląska.
Wstęp do Muzeum Górnictwa Węglowego jest płatny. Bilet normalny kosztuje 30 zł.
Noc Muzeów 2021 w Muzeum Historii Katowic
W sobotę 15 maja Muzeum Historii Katowic będzie otwarte dłużej, a wystawy będzie można oglądać w godzinach 13:00 do 20:00.
Noc Muzeów w Muzeum Historii Katowic – Budynek Główny:
- Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni” – maks. 5 osób jednocześnie.
- Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność” – maks. 10 osób.
- Wystawa stała „Z dziejów Katowic” – maks. 10 osób.
- Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” – maks. 10 osób.
- Wystawa czasowa „Rok 1921 w Katowicach. W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego” – maks. 15 osób.
Noc Muzeów w Dziale Teatralno-Filmowym: (maks. 6 osób)
- Wystawa stała „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”,
- Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Rysunek”.
Zwiedzający, którzy nie zmieszczą się we wskazanym limicie, zostaną wpuszczeni na wystawy dopiero wówczas, gdy zmniejszy się liczba osób przebywających na wystawach.
„Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”
Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień.
Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta
- Wystawa stała „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” – maks. 4 osoby.
- Wystawa stała „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” – maks. 6 osób.
- Wystawa stała „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – maks. 6 osób.
- Sala wystawa „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki” – maks. 4 osoby.
W SOBOTĘ 15.05 Muzeum Historii Katowic będzie otwarte dłużej – nasze wystawy będzie można oglądać w godzinach 13.00 do 20.00.
Siedziba główna Muzeum Historii Katowic znajduje się przy ul. Ks. J. Szafranka 9, Dział Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej 4, a Dział Teatralno-Filmowy przy ul. Kopernika 11.
Szczegółowe wytyczne oraz limity osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawach znajdują się w zaktualizowanym regulaminie porządkowym, dostępnym na naszej stronie internetowej https://mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/regulamin-porzadkowy i w kasach biletowych.
Noc Muzeów 2021 w Bajce Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa to ponad 1000 m2 zabawy, 8 stref tematycznych oraz interaktywna ekspozycja dla całej rodziny. Teraz to także Zagraj z Kleksem – gra z narracją na żywo w towarzystwie Profesora i rówieśników. Centrum Kultury, Nauki i Zabawy– Bajka Pana Kleksa mieści się w Katowicach przy ul. Porcelanowej 23.
Wejścia o godz. 18:00, 19:00, 20:00 i 21:00 (limit miejsc 20 biletów na każde wejście). Rezerwacja biletów możliwa jest poprzez stronę: www.bilety.bajkapanakleksa.pl.