15 maja wiele muzeów otworzy swe podwoje dla miłośników historii. Wśród instytucji zaangażowanych w organizacje Nocy Muzeów 2021 znajduje się m.in. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
Noc Muzeów 2021 w Chorzowie: W najbliższy weekend szykuje się wiele atrakcji organizowanych przez instytucje kultury w naszym województwie. Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oferuje darmowe wejście, specjalne oprowadzenia i nową wystawę.
W sobotę, 15 maja, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otwarte będzie w zupełnie innych godzinach. Od godz. 16.00 do 20.00 każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego wejścia do skansenu, a tam na miłośników historii czeka specjalne oprowadzanie po obiektach i wystawach muzealnych. Dłużej niż zwykle dostępne będą też wszystkie obiekty. Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie w ścisłym reżimie sanitarnym.
- Nasi przewodnicy – znakomici specjaliści od budownictwa drewnianego i kultury chłopskiej – oprowadzą gości po trzech wyjątkowych obiektach. Pierwszym jest Garbarnia z Koniakowa, która przez ostatnią dekadę była zamknięta dla zwiedzających. W 2020 roku powstała w niej unikatowa wystawa „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo”, w której tradycja splata się nowoczesnością. Sposób prezentacji wystawy nawiązuje do współczesnych trendów w muzealnictwie, czyli wprowadzania rozwiązań multimedialnych i rezygnację ze stosowania plansz z tekstami. Zwiedzanie garbarni oparte jest na rozwiązaniach typu „światło i dźwięk” – w czasie kiedy lektor omawia poszczególne eksponaty i przestrzenie są one jednocześnie punktowo oświetlane – wyjaśnia Angelika Nowicka z Działu Organizacji Imprez i Promocji Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Wystawa co prawda została otwarta już w grudniu ubiegłego roku, jednakże z uwagi na pandemię jej zwiedzanie z przewodnikiem było niemożliwe. Teraz można nadrobić zaległości.
Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka
Na trasie zwiedzania znajduje się też dawny kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka. Obiekt sakralny został zrekonstruowany i oddany do użytku w 2017 roku. Dziś stanowi część Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Ze względu na reżim pandemiczny w obiekcie może przebywać równocześnie 15 osób.
Warto obejrzeć także multimedialną wystawę „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza”, która znajduje się na pierwszym piętrze budynku administracyjnego (tuż przy wejściu do muzeum).
- Wystawa przybliża biografię profesora Adolfa Dygacza – badacza, który dokumentowaniu muzycznych tradycji Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego poświęcił niemal całe życie. Zwiedzający będą mieli okazję poznać nie tylko niezwykły dorobek zawodowy folklorysty (obszerny materiał nutowy i teksty pieśni), ale także poznać wiele szczegółów prywatnego życia wybitnego etnografa i muzykologa – podkreśla Angelika Nowicka.
Na wystawie zobaczymy także zabytkowe magnetofony, unikatowe instrumenty ludowe jak np. diabelskie skrzypce czy okaryny.
Zwiedzanie będzie odbywało się w kameralnych grupach, które wyruszą na szlak co 30 minut
Zwiedzający będą mogli skorzystać z oprowadzenia z przewodnikami po trzech wymienionych powyżej miejscach. Zwiedzanie będzie organizowane co pół godziny, począwszy od godz. 16.00 do 20.00 (16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00).
Przypominamy też, że 15 maja zniesiony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać o ich zakrywaniu w pomieszczeniach zamkniętych.
Muzeum w Chorzowie przełożyło Noc Muzeów na 29 maja
Chorzowskie muzeum postanowiło zorganizować Noc Muzeów w sobotę 29 maja. Muzeum w Chorzowie, Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu otwarte w godz. 14.00-22.00.
Program:
- 14:00 O wartości plecenia i gadania. Przygotowane przez Piotra Zająca warsztaty z archiwum Wallisów w tle.
- 15:00 Portrety ślązaczek. Prezentacja wybranych przez dr. Sławomira Kałużę eksponatów z kolekcji etnograficznej Muzeum w Chorzowie.
- 16:00 Galeria Jednego Obrazu: Włodzimierz Tetmajer, Święta Barbara wśród górników. O górniczej patronce oraz portrecie Ślązaczek w sztuce rozmawiać będą Beata Cieślak i Agnieszka Tybur (wydarzenie organizowane w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu).
- 17:00 „Mężczyznom było ciężko”. Huta z kobiecej perspektywy. Dr Beata Piecha van Schagen w rozmowie ze Stefanią Penkałą.
- 18:00 Panel dyskusyjny: Nie tylko na froncie. Wokół aktywności kobiet w czasie plebiscytu i powstań śląskich. O roli kobiet w wydarzeniach rozgrywających się na Górnym Śląsku w latach 1919–1921 rozmawiać będą: dr Joanna Lusek, prof. Maciej Fic oraz dr Dawid Keller.
- 19:00 „Nie ma podobnej do niej kobiety od krańca do krańca ziemi” Wokół obrazu Judyta Jana Wysockiego (ze zbiorów Muzeum w Chorzowie). Wykład dr. Jacka Kurka
- 20:00 Finisaż wystawy „Pola Minster. Każda ostatnia chwila”.
- 21:00 Kobieta – impresje muzyczne. Recital gitarowy Adama Bula
Zaplanowano także kiermasz książek z katalogu wydawniczego Muzeum w Chorzowie.
Ze względu na obostrzenia epidemiczne stacjonarny udział w poszczególnych wydarzeniach Nocy Muzeów 2021 wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W tym celu prosimy kontaktować się z Muzeum w Chorzowie, pisząc na adres zapisy@muzeumwchorzowie.pl lub dzwoniąc pod numer: 32 241 31 04 wew. 105.