Wiadomości z Chorzowa

Nowa inwestycja w skansenie?

  • Dodano: 2011-07-29 09:45

Jest szansa na realizację jednego z punktów master planu, który powstał dla WPKiW. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na terenie między Górnośląskim Parkiem Etnograficznym a Ośrodkiem Harcerskim może powstać …. średniowieczne miasteczko.

Jak miało by wyglądać? W miasteczku byłby klasyczny rynek, ratusz, drewniana i murowana zabudowa. Miałyby działać m.in. sklepy z rękodziełem, odbywałyby się różnego rodzaju warsztaty, funkcjonowałaby karczma. Podobny projekt z powodzeniem zrealizowano w skansenach w Norwegii i Czechach. Ich przedstawiciele mają wspierać polski projekt i pomóc w ich realizacji.

Ta inwestycja jest bardzo kosztowna, ale znaleźliśmy sposób zdobycia środków z pomocą strony norweskiejmówi Jerzy Gorzelik, członek zarządu województwa śląskiego. - Jest pomysł, by wykorzystać tak zwany mechanizm norweski. Gdyby się to udało na budowę nowego obiektu można by uzyskać nawet 90 proc. dofinansowania z Norwegii. Wstępne zainteresowanie Norwegów jest, teraz musimy przygotować projekt który będzie elementem wniosku o dofinansowanie, który należy złożyć od kwietnia przyszłego roku. To o tyle skomplikowane, że warunkiem przyznania dotacji jest, by miasteczko było budowane tradycyjnymi metodami, bez użycia nowoczesnych technik. Ponadto Norwegowie chcą, by w miasteczku powstało Centrum Tradycyjnych Technik, które kształciłoby ludzi.

Choć do składania wniosków jest jeszcze trochę czasu, władze województwa pozytywnie oceniają szansę na realizację projektu. To jest szansa na nowe otwarcie skansenu, rozszerzenie jego funkcji, tym bardziej, że miasteczko to obiekt całoroczny mówi Jerzy Gorzelik.

Władze skansenu, które pilotują całe przedsięwzięcie, na pewno mogą liczyć na wsparcie władz województwa.

- Będziemy wpierać realizację tego projektu - mówi Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego. - Pomysł jest bardzo interesujący i godny zainteresowania. Mam nadzieję, że uda się go zrealizować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również