Wiadomości z Chorzowa

Nowe kryteria naboru do przedszkoli w Chorzowie

 • Dodano: 2019-12-19 07:00, aktualizacja: 2019-12-19 08:50

Dzieci rodziców pracujących i płacących w Chorzowie podatki będą miały pierwszeństwo przy przyjęciu do miejskich przedszkoli. Rada Miasta Chorzów dziś zajmie się projektem uchwały w tej sprawie.

Pierwszeństwo przy rekrutacji do przedszkoli w Chorzowie będą miały dzieci pracujących rodziców

Pierwszy etap rekrutacji do publicznych przedszkoli określony jest w ustawie Prawo Oświatowe. Uwzględnia się w nim łącznie kryteria, takie jak: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą. Kryteria ustalane przez Radę Miasta Chorzów dotyczą drugiego etapu rekrutacji. 

- Zaproponowane w projekcie uchwały kryteria uwzględniają potrzeby dziecka i jego rodziny, zwłaszcza rodziny, w której rodzice muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. W związku z tym, szczególne preferencje przyznano dzieciom rodziców pracujących. Zwrócono także uwagę na potrzeby rodziców, którzy drugie lub kolejne dziecko chcą zapisać do tego samego przedszkola oraz tych, których starsze dzieci pobierają naukę w szkołach podstawowych z oddziałem przedszkolnym, prowadzonych przez Miasto Chorzów – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Kryteria zaproponowane w uchwale, wraz z określoną punktacją, zostały poprzedzone konsultacjami z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałem przedszkolnym. 

Zaproponowane kryteria naboru do przedszkoli w Chorzowie

W projekcie uchwały zaproponowano sześć kryteriów obowiązujących na drugim etapie rekrutacji do publicznych przedszkoli w Chorzowie wraz z punktacją.

 1. Dziecko, którego oboje rodziców/opiekunów prawnych albo rodzic samotnie wychowujący pracuje zawodowo/prowadzi działalność gospodarczą lub pobiera naukę w trybie stacjonarnym – 40 punktów.
 2.  Dziecko, którego przynajmniej jeden rodzic mieszka w Chorzowie i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Chorzowie – 20 punktów.
 3. Dziecko, którego rodzeństwo w roku szkolnym, którego dotyczy rekrutacja, będzie kontynuowało edukację w przedszkolu lub szkole podstawowej, wskazanej na pierwszej pozycji wniosku o przyjęcie – 15 punktów.
 4. Dziecko, którego rodzeństwo ubiega się jednocześnie o przyjęcie do tego samego przedszkola, wskazanego na pierwszej pozycji wniosku – 10 punktów.
 5. Przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położonym od miejsca zamieszkania lub pracy jednego z rodziców – 7 punktów.
 6. Dziecko, które w roku składania wniosku uczęszcza do publicznego żłobka lub placówki opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, działających na terenie Chorzowa oraz ujętych w wykazie dziennych opiekunów – 3 punkty.

Dla części z branych pod uwagę kryteriów trzeba będzie przedstawić potwierdzające je dokumenty, takie jak zaświadczenie o zatrudnieniu, zaświadczenie ze szkoły czy kopia zeznania podatkowego.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Jacek z Chorzowa

  Nie rozumiem ? Czemu w was ludzie taka wielka chęć do selekcji? Publiczne jednostki stosujące kryteria? Zapraszam do poczytania gazet z 1938/39 roku wydrukowanych w Królewskiej Hucie , zainteresowania się historia tamtych lat. Rozumiem że brak czasu i braki w edukacji prowadzą do tak dziwnych wypowiedzi które są przepełnione chęcią władzy nad dzieleniem ludzka wartością. Kto daje ludziom prawo do dzielenia ludzi na gorszych i lepszych kto? . Co będzie następnym kryterium? no co?

 • kowal

  a co ze szczepieniami

 • Yyh

  Prawidłowo. Nie pracujesz więc zajmujesz się swoim dzieckiem.

 • Aga

  A może własnie to przedszkole pozwoliłoby mamie iść do pracy? A tak dziecko sie nie dostanie i dalej bedzie siedzieć w domu z dzieckiem.

 • Jacek z Chorzowa

  Nikt niema prawa robić selekcji ! Wszyscy mają takie same prawa. Do czego taka selekcja prowadzi to historia Chorzowa pokazała w przeszłości. Selekcja to narzędzie faszystow, komunistów, którzy dzielili ludzi na gorszych i lepszych. To droga do zatracenia ludzkich wartości

 • Ola

  I tak powinno być w każdej gminie.

 • Danka

  I bardzo dobrze. Pewien szkopuł kryje się w tym że część kobiet ma zaświadczenie o pracy a siedzi w domu z kolejnymi dziećmi, po co takiemu dziecku żłobek , przedszkole?

 • bebe

  Danka, Ty też możesz urodzić kolejne dzieci i przez jakiś czas siedzieć z nimi w domu, to sama zobaczysz, czy tym starszym dzieciom jest potrzebne przedszkole lub żłobek, czy nie. Wiecznie nie da się siedzieć w domu z tymi starszymi dziećmi, i w końcu się do tej pracy wraca, a dzieci w tym czasie są już przyzwyczajone do uczęszczania do żłobka i przedszkola i chętnie tam chodzą. A tymczasem dziecko, które cały czas siedziało w domu z mamą, z reguły im później zaczyna do przedszkola uczę[...], tym bardziej jest przerażone perspektywą uczęszczania do przedszkola i tym większą ma trudność rozstać się z mamą, im więcej lat z nią przebywało. A mama przecież w końcu do tej pracy wrócić musi, za coś tą rodzinę trzeba utrzymywać i jakąś emeryturę trzeba sobie wypracować. No chyba że urodzi sobie czwórkę dzieci, pójdzie na bezrobocie i będzie czekać na świadczenie "Mama 4 dzieci plus". Nie zawiść mamom większej liczby dzieci, chwilowo przebywającym z domu z nowonarodzonym młodszym dzieckiem, że ich starsze dziecko uczęszcza do przedszkola, tylko raczej pomyśl o tych wszystkich rzekomo samotnych matkach, które de facto żyją w związkach nieusankcjonowanych prawnie i wspólnie wychowują dziecko z jego ojcem, a w oświadczeniach kreują się na samotną matkę. Urzędnicy tych oświadczeń nijak nie weryfikują, poprzestają na milczącym udawaniu, że nic nie wzbudza ich podejrzeń. Sama znam takie przypadki rodziców, którzy mieszkają razem, pracują i przeczuwając problem z miejscem w przedszkolu celowo się nie pobierają, aby mieć pewność, że ich dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu na podstawie fałszywego samotnego rodzicielstwa mamy. I faktycznie dziecko się dostało. Myślisz, że to odosobniony przypadek? Rozejrzyj się wokół siebie, zwłaszcza w takim mieście jak Chorzów...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.