Wiadomości z Chorzowa

Nowe pantery śnieżne w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. ZOO wzięło udział w hodowli

  • Dodano: 2021-11-08 13:15

Amalia i Aslan pojechali do Rumunii, a do śląskiego ZOO trafiły dwie nowe pantery śnieżne. Śląski Ogród Zoologiczny postanowił przyłączyć się do programu hodowli irbisów!

Od 5 listopada nie zobaczymy już w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym dwóch panter śnieżnych, Amalii i Aslana. Ostatni piątek był bardzo ważnym dniem dla tej pary mieszkających do tej pory w śląskim ZOO. Wówczas zwierzęta wyjechały do Zoo Brasov w Rumunii.

Jak informuje jednak dyrekcja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, odwiedzający nie mają powodów do obaw – pantery śnieżne nie znikną z ZOO i wciąż będzie można obserwować je na wybiegach. W tym samym czasie miał bowiem miejsce transport nowych osobników i utworzenie pary hodowlanej.

Miejsce Amalii i Aslana zajęła samica o imieniu Venla z Lietuvos Zoologijos Sodas w Kownie (Litwa) oraz samiec Lohlan z Zoo de La Palmyre we Francji. Nowe osobniki przyjechały do Chorzowa z dwóch różnych ogrodów zoologicznych zgodnie z decyzją koordynatora gatunku.

Nowe pantery śnieżne w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Samica Venla przyszła na świat 29 kwietnia 2013 roku. w moskiewskim Ogrodzie Zoologicznym. Później trafiła do Ähtäri Zoo w Finlandii, a potem do ZOO w litewskim Kownie. W sierpniu przyjechała do Chorzowa i można ją było zauważyć na bocznym wybiegu, gdzie przechodziła aklimatyzację i poznawała opiekunów. Dziś samica przebywa na głównym wybiegu, który zajmowali do tej pory przez Amalia i Aslan.

Lohlan, czyli samiec pojawił się w Chorzowie w ubiegły piątek, tuż po wyjeździe Amalii i Aslana. Urodził się 26 kwietnia 2012 r. we francuskim Parc Zoologique d'Amneville, a trzy lata później przeniesiono go do ZOO w La Palmyre, skąd przyjechał do Chorzowa.

Aby dać mu czas na aklimatyzację i możliwość spokojnego poznania nowego otoczenia, Lohlan początkowo przebywał będzie na bocznym wybiegu, który nie jest dostępny dla wzroku zwiedzających. Gdy tylko samiec przyzwyczai się do nowego miejsca, zostanie przeniesiony na drugi główny wybieg. Wtedy też podjęte zostaną próby połączenia go z samicą – wyjaśnia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Jak przypomina śląskie ZOO, wiosną tego roku oficjalnie oddano do użytku został nowy obiekt dla panter śnieżnych, który powstał dzięki środkom pozyskanym z I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Woliery zostały zaprojektowane w taki sposób, by stworzyć odpowiednie warunki nie tylko do przebywania irbisów, ale także do ich rozmnażania. Jednak Aslan i Amalia nie były parą hodowlaną, zatem przystąpienie do ich rozrodu nie było możliwe.

Dotychczasowy obiekt nie dawał nam możliwości rozmnażania tego gatunku, stąd możliwe było przebywanie u nas tych osobników. Aby móc aktywnie uczestniczyć w programie hodowlanym i działając na rzecz ochrony tego gatunku w pełni wykorzystać możliwości nowego obiektu, konieczna była wymiana osobników w celu utworzenia pary hodowlanej. Nowy obiekt uznawany jest za wzorcowy przykład wybiegów dostosowanych do hodowli panter śnieżnych – informuje dyrekcja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Venla i Lohlan stanowią parą stworzoną zgodnie z rekomendacją koordynatora hodowli panter śnieżnych w EAZA. Władze śląskiego ZOO liczą na to, że ich połączenie przebiegnie pomyślnie i za jakiś czas będziemy ogród będzie mógł pochwalić się młodymi irbisami.

Pantery śnieżne staną się drugim po gepardach gatunkiem dużych kotów rozmnażanych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jo

    A jak już bydom mieli mode to dać im po 500

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również