Wiadomości z Chorzowa

Od dziś obywatele Ukrainy mogą starać się o numer PESEL i Profil Zaufany

  • Dodano: 2022-03-16 13:00, aktualizacja: 2022-03-22 14:45

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju z powodu działań wojennych mogą starać się o nadanie numeru PESEL oraz profil zaufany. PESEL jest przepustką do korzystania z opieki zdrowotnej czy pomocy społecznej.

PESEL dla Ukraińców

Dobra wiadomość dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce z powodu agresji Rosji na ich państwo – od dziś mogą starać się o nadanie numeru PESEL, który gwarantuje im różne przywileje. Mowa tutaj przede wszystkim o dostępie do opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej. Cudzoziemcy posiadający numer PESEL mogą również założyć na terenie naszego kraju własną działalność.

O uzyskanie numeru PESEL mogą się starać osoby, które:

  • są obywatelami Ukrainy,
  • są obywatelami Ukrainy i posiadają Kartę Polaka,
  • są członkami najbliższej rodziny obywatela Ukrainy, który ma Kartę Polaka,
  • są małżonkiem obywatela Ukrainy i nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego.

Warunkiem jest, aby Ukraińcy starający się o PESEL przybyli do Polski w okresie od 24 lutego bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi.

Profil Zaufany

Obywatele Ukrainy, przy okazji starania się o PESEL, mogą również wnioskować o założenie profilu zaufanego. To narzędzie umożliwia załatwianie większości spraw urzędowych przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Warunkiem założenia profilu zaufanego jest posiadanie przez obywatela Ukrainy telefonu komórkowego z działającym numerem od polskiego operatora oraz aktualny adres mailowy. 

Więcej informacji na temat starania się o numer PESEL dla obywateli Ukrainy znajdziecie na stronie JakiWniosek.pl – portalu, którego celem jest uproszczenie biurokracji. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również