Wiadomości z Chorzowa

Od stycznia taksówkarze nie muszą zdawać egzaminu z topografii Chorzowa

  • Dodano: 2019-12-23 07:00, aktualizacja: 2019-12-22 13:10

Rada Miasta Chorzów uchyliła uchwałę dotyczącą obowiązkowego szkolenia i egzaminu z topografii miasta dla taksówkarzy. To efekt zmian w ustawie o transporcie drogowym.

Nie będzie egzaminu z topografii, bo nie wymaga już tego ustawa o transporcie drogowym

Uchwała w sprawie obowiązkowego szkolenia zakończonego egzaminem potwierdzającym znajomość topografii Chorzowa obowiązywała od stycznia 2018 roku. Wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 r. zmiany w ustawie o transporcie drogowym znoszą obowiązek posiadana zaświadczenia o znajomości topografii miasta, więc Rada Miasta Chorzów musiała uchylić swoją uchwałę sprzed dwóch lat. 

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym nazywana jest „Lex Uber”

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym nazywana jest „Lex Uber” i ma uregulować rynek przewozu osób. Liberalizuje ona wymogi wobec osób ubiegających się o licencję na wykonywanie przewozów samochodem osobowym. Poza tym, że nie będzie egzaminu z topografii miasta licencja będzie udzielana jedynie na określony obszar, a nie – jak dotychczas – także na określony pojazd. Za kurs będzie można płacić również za pomocą aplikacji mobilnej, nie będzie już konieczny taksometr i kasa fiskalna.

Przewóz osób tylko z licencją taksówkową

Łatwiej będzie uzyskać licencję taksówkową, bo od stycznia będzie ona konieczna. Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zakłada, że pośrednicy przy przewozie osób będą mieli obowiązek zlecania przewozów wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym licencje na przewóz osób. W ustawie zdefiniowano także „pośrednictwo przy przewozie osób”, jako działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu z wykorzystaniem domen internetowych, aplikacji mobilnych, programów komputerowych oraz systemów teleinformatycznych lub innych środków przekazu informacji.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.