Wiadomości z Chorzowa

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w chorzowskim ZSM zawieszony. Znamy powód

  • Dodano: 2023-07-28 10:15

Zgodnie z decyzją władz Zespołu Szpitalu Miejskich w Chorzowie Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej został zawieszony. Powód? Brak wystarczającej liczby lekarzy.

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej został zawieszony 24 lipca na okres dwóch tygodni. Powodem zawieszenia jest wciąż brak kadry lekarskiej. Brak specjalistycznej kadry to bolączka placówek medycznych w całej Polsce, nie tylko szpitala w Chorzowie – wyjaśniła w rozmowie z nami Katarzyna Hohuł, rzeczniczka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Problemy kadrowe tego oddziału nie są nowością – głośno o braku dostatecznej liczby lekarzy zrobiło się kilkanaście tygodni temu. Szpital poszukuje specjalistów z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej od maja tego roku.

Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej zawieszony na 2 tygodnie

W sierpniu zostaną sfinalizowane dwie umowy z lekarzami, którzy zasilą ten oddział. Warto dodać, że bez zakłóceń pracują pozostałe oddziały szpitalne i poradnie. Szpital stale poszukuje specjalistów w zakresie hematoonkologii dziecięcej i pediatrów – wyjaśnia Katarzyna Hohuł, rzecznik ZSM w Chorzowie.

Pierwszy raz do zawieszenia oddziału doszło w 2019 roku, a powodem było przejście na emeryturę dwóch lekarek. Przerwa trwała kilka miesięcy. W trakcie konferencji prasowej 1 sierpnia Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie informował, że ponad 20 pacjentów zostaje w Chorzowie i zapewniono im leczenie w poradni hematologicznej, która normalnie funkcjonowała. Zapewnienie dalszego leczenia w innych placówkach było konieczne na 3 miesiące. Praca oddziału została wznowiona 1 grudnia.

Oddział przeszedł remont kilka miesięcy temu

Warto przypomnieć, że oddział kilka miesięcy temu przeszedł kompleksowy remont zrealizowany przez Fundację ISKIERKA w 2022 roku we współpracy z Fundacją DKMS, a także przy wsparciu firm oraz wolontariuszy Mostostal Zabrze i Amazon.

W efekcie współpracy z dyrekcją szpitala, jak i personelem medycznym, udało się przeprowadzić szereg zmian, które wpływają na poprawę warunków hospitalizacji małych pacjentów. Nowa przestrzeń oddziałowa pełna kolorów sprawia, że niełatwy czas leczenia przebiega w przyjaznym otoczeniu, koi smutki i wywołuje, tak bezcenny, uśmiech na twarzy chorego dziecka.

Ten remont potrzebny był zarówno dzieciom, jak i personelowi. Bardzo fajnie jest pacjentom przebywać w otoczeniu zwierząt, leżeć “pod lemurem czy żyrafą”, patrzeć w sali zabiegowej na sufity, na których znajdują się kotki czy pieski. Dzieci same wybierały miejsca, gdzie znajdują się te wzory. To osładza im przykre momenty związane z koniecznością opuszczenia domu i pobytu na oddziale. Remont sprawił, że także nam milej jest pracować. – wyjaśniała w lutym lek. med. Katarzyna Machnik, Koordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w ZSM w Chorzowie.

Był to trzeci remont tego oddziału, jaki przeprowadziła Fundacja ISKIERKA (ostatni miał miejsce w 2015 roku).

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej prowadzi diagnostykę oraz kompleksowe specjalistyczne leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi, zarówno układu krwiotwórczego (białaczki) oraz układu chłonnego (nieziarnicze chłoniaki, chłoniak Hodgkina), jak i licznych guzów litych (m.in. mięsaki tkanek miękkich, neuroblastoma, retinoblastoma, guzy kości, guzy zarodkowe, guzy nerek). Oddział dysponuje 24 łóżkami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również