Wiadomości z Chorzowa

Odnaleziono zaginione archiwum Ruchu Chorzów [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2019-08-19 16:30

W piwnicy jednego z bloków w Świętochłowicach odnaleziono zaginione archiwum Ruchu Chorzów - to 1400 starych zdjęć, mnóstwo dokumentów, książek i gazet sportowych. Prawdziwy niebieski skarb!

Zaginione archiwum Ruchu Chorzów to m.in. 1400 fotografii

Zaginione archiwum Ruchu Chorzów odnaleźli kibice Niebieskich. Jak tłumaczy Grzegorz Joszko ze Stowarzyszenia Wielki Ruch to był niezwykły zbieg okoliczności, bo najpierw dostali informację, że ktoś znalazł całe roczniki gazet sportowych.

- Okazało się, że poza gazetami znaleźliśmy także mnóstwo zdjęć Ruchu oraz innych drużyn. W sumie to 1400 fotografii. Najstarsze zdjęcia są datowane na rok 1918 jeszcze z Bismarckhutter Ballspiel Club, wyjątkowe jest też nigdy niepublikowane zdjęcie Ruchu z 1920 roku. W tym archiwum znajdowały się również książki, programy meczowe, tysiące dokumentów – wylicza Grzegorz Joszko ze Stowarzyszenia Wielki Ruch.

Najcenniejszy eksponat to księga protokołów z lat 20. ubiegłego wieku

Tylko połowa znalezionych dokumentów dotyczy Ruchu Chorzów. Pozostałe poświęcone są innym śląskim klubom, takim jak Górnik Zabrze, GKS Katowice czy Szombierki Bytom. Jest też ponad 100 zdjęć Wisły Kraków i sporo fotografii reprezentacji Polski. 

- Najcenniejszym eksponatem, który tutaj mamy, jest księga protokołów spotkań zarządu klubu Ruch Wielkie Hajduki, prowadzona od 7 stycznia 1923 roku – dokładnie od momentu fuzji Ruchu z BBC. Protokolarz zawiera 5 lat życia klubu, ciekawostką jest to, że prowadzony jest w tym samym poszycie, w którym zapisywano 143 wcześniejsze karty historii BBC. Przekreślono po prostu tę starszą nazwę klubu i stwierdzono, że jedziemy dalej. Dowiadujemy się z niego nie tylko tego jak wyglądała działalność klubu, ale także codzienne życie na Górnym Śląsku w latach 20. ubiegłego wieku – tłumaczy historyk Andrzej Godoj.

Odnalezione archiwum za 11 tys. złotych zakupiło Stowarzyszenie Wielki Ruch, które zamierza je przekazać do zapowiadanego od lat muzeum Ruchu.

Komentarze (3)    dodaj »

  • HKS

    Teraz trzeba to gdzieś wyeksponować.

  • GKS

    Na cmentarzu

  • HKS

    Was to na cygańskim!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również