Wiadomości z Chorzowa

Olimpiada Solidarności w Chorzowie

  • Dodano: 2020-03-10 07:15, aktualizacja: 2020-03-10 07:19

Uczniowie z całej Polski rywalizują w finale wojewódzkim Olimpiady Solidarności.
 

12 marca, punktualnie o godz. 10.00 w Chorzowie (Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego) rozpocznie się etap wojewódzki Olimpiady Solidarności, w którym młodzież szkół średnich z całego województwa zaprezentuje swoją wiedzę na temat historii NSZZ "Solidarność" oraz historii Polski w latach 80. XX w. Najlepsi stworzą drużynę wojewódzką i będą reprezentowali swój region podczas finału w Gdańsku. 12 marca przyjadą do stolic wojewódzkich, by w 16 miastach równocześnie przystąpić do testów egzaminacyjnych w ramach VII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Uczniowie liceów i techników z całej Polski, bo o nich mowa, będą tego dnia rywalizować o zakwalifikowanie się do drużyny wojewódzkiej, która weźmie udział w wielkim finale Olimpiady.


Do rywalizacji wojewódzkich przystąpi ponad 800 uczestników wyłonionych z blisko 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.


Troje uczniów z najwyższymi wynikami w danym regionie stworzy drużynę, która w finale ogólnopolskim zawalczy o zwycięstwo. Laureaci spotkają się najpierw na wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu w Szczecinie. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia naukowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W Konkursie biorą udział uczniowie z klas II liceum i III technikum.


Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału.


Co roku zgłasza w nim swój udział około 600 szkół z całej Polski. Organizator Fundacja Centrum Solidarności przykłada dużą wagę do rzetelnego opracowania zadań konkursowych starannie wybierając Komisję Konkursową. Podczas każdej kolejnej edycji Olimpiady Solidarności organizator podejmuje również działania mające na celu wzbogacenie wiedzy oraz umiejętności uczestników i nauczycieli, które będą przydatne nie tylko podczas udziału w konkursie, ale także w wielu obszarach ich codziennej pracy i nauki.


Każda edycja Olimpiady Solidarności ma swojego Ambasadora publicznego. W tym roku jest nim Organek, który zagra koncert podczas finału konkursu.

Szczegóły ->  Załącznik - Lokalizacje etapu wojewódzkiego i kontakt do kordynatorów regionalnych.pdf

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.