Wiadomości z Chorzowa

8 kobiet dołącza do line-upu FEST Festivalu 2020!

  • Dodano: 2020-03-10 06:45, aktualizacja: 2020-03-10 07:26

8 unikalnych kobiecych osobowości scenicznych dołącza do line-up’u tegorocznego FEST Festivalu, który odbędzie się między 13 a 15 sierpnia w chorzowskim Parku Śląskim. Wśród ogłoszonych artystek są: La Roux, Brooke Candy, Sinead Harnett, Princess Nokia, Ashnikko, Joy Crookes, Natalia Przybysz oraz Natalia Nykiel.

Choć FEST Festival to młody projekt, który zadebiutował dopiero w 2019 roku, to jego organizatorzy już myślą przyszłościowo i ogłoszenie wypełnione wyłącznie kobietami to kolejny krok w budowaniu line-up’u zrównoważonego pod względem płci oraz manifest wobec dyskryminacji kobiet w świecie muzyki. Jak mówią badania - przeprowadzone przez kalifornijską inicjatywę badawczą USC Annenberg Inclusion Initiative oraz Spotify - na tle obu płci, kobiet brakuje w muzyce popularnej zarówno jako artystek, autorek tekstów, jak i producentek. Nierówność płci można zauważyć szczególnie, patrząc na nominacje do nagród Grammy, gdzie w latach 2013-2020 nominowane kobiety stanowiły w sumie tylko 11,7% wszystkich artystów. Przykładem dyskryminacji na naszym rodzimym rynku może być fakt, że jedną z osób - zajmującą się booking’ami artystów na FEST Festival - jest właśnie kobieta. Każdy dzień pracy jest dla niej mierzeniem się z dominacją mężczyzn, którzy obejmują stanowiska booker’ów, agentów czy managerów. Problem jest zatem zauważalny nie tylko w globalnym biznesie muzycznym, ale także na lokalnych rynkach. Na szczęście - sytuacja powoli się zmienia i idzie w dobrą stronę. Dlatego właśnie FEST jako festiwal zdobywający coraz większą pozycję, chce dołożyć do tych zmian coś od siebie i w najbliższych latach pracować nad tym, aby być jak najbardziej gender-balanced.

Wracając do samego ogłoszenia - dużym wydarzeniem dla wielu fanów będzie z pewnością przyjazd do Polski charyzmatycznej La Roux, która zachwyciła świat takimi hitami, jak "Bulletprooof", "In For The Kill" czy "I'm Not Your Toy”. 7 lutego, aż po sześciu latach przerwy, Brytyjka wydała swój nowy pełnowymiarowy album, a FEST Festival będzie jednym z przystanków na jej trasie koncertowej.

La Roux - Automatic Driver

Inną świetną wokalistką, która wystąpi na wydarzeniu jest Sinead Harnett. Zanim wydała pierwsze autorskie wydawnictwo, jej głos można było usłyszeć w utworach Disclosure czy Rudimental, a później – już solowo – podbiła serca fanów m.in. takimi utworami, jak "If You Let Me", "Body" czy "Rather Be With You". Tak jak La Roux i Sinead Harnett, z Wielkiej Brytanii na FEST Festival przyjedzie Joy Crookes, czyli młoda piosenkarka i pisarka tekstów. O tym, że warto zwrócić na nią uwagę świadczy chociażby nominacja w kategorii Rising Star na tegorocznym Brit Awards. 

Sinead Harnett - If You Let Me (acoustic)

Ciekawe i oryginalne artystki przyjadą na FEST również z USA. Po premierze swojego najnowszego materiału w Chorzowie wystąpi Princess Nokia, która w 2020 r. wydała aż dwa swoje albumy, czyli "Everything Sucks" i "Everything is Beautiful". Rok wcześniej ukazał się krążek Brooke Candy - jej kariera nabrała rozpędu po występie w teledysku do "Genesis" autorstwa Grimes w 2012 roku, a kilka lat później artystka koncertowała już u boku Charli XCX czy Lizzo. Coraz większą popularnością cieszy się też Ashnikko, której hit pt. "Stupid" w ciągu kilku miesięcy zebrał prawie 30 milionów odtworzeń na YouTube.

Princess Nokia - Balenciaga

Na FEST Festivalu nie zabraknie też ważnych kobiecych postaci polskiej sceny. Natalia Przybysz już od czasów działalności projektu Sistars jest jedną z najbardziej wyrazistych wokalistek w kraju. W trakcie solowej kariery wydała aż 6 krążków, zawierających m.in. takie utwory, jak "Miód", "Nazywam Się Niebo" czy "Ogień". W Parku Śląskim wystąpi również Natalia Nykiel, która zdobyła fanów już świetnym debiutem "Lupus Electro" w 2014 roku. Krążek został pokryty złotem, a singiel "Bądź Duży" podbił serca fanów w całej Polsce. Inne znane i cenione utwory Natalii Nykiel to m.in. "Error", "Spokój" czy "Wilk".  Najnowszy mini-album artystki pt. „Origo” to pierwsze wydawnictwo w jej karierze, które ukazało się na rynku międzynarodowym. 

Natalia Przybysz - Ogień

FEST Festival 2020 - bilety i ceny 

  • REGULAR TIX 3 dni - 399 pln (dostępne do 15.02.2020 do 14.07.2020) 
  • LAST CALL TIX 3 dni - 449 pln (dostępne od 15.07.2020 do wyczerpania puli) 
  • Bilet jeden dzień - 229 pln (do wyczerpania puli) 
  • Camping (ważny z karnetem lub biletem) - 199 pln 

Więcej informacji: www.festfestival.pl  
Promotor: Follow The Step 

8 kobiet dołącza do line-upu FEST Festivalu 2020!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.