Wiadomości z Chorzowa

Ostatnia szansa, by zagłosować na Chorzów w konkursie "Inteligentne Przejście"

 • Dodano: 2023-03-27 07:15, aktualizacja: 2023-03-27 07:31

Ruszył konkurs, w którym Chorzów może wygrać inteligentne przejście dla pieszych. O wygranej zadecydują głosy mieszkańców. Chorzów bierze udział w konkursie „Inteligentne Przejście” organizowanym przez Orange Polska. O wygranej zadecydują mieszkańcy, głosując za pośrednictwem strony internetowej. W trzech zwycięskich miastach Orange przekształci po jednym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w dużo bezpieczniejsze, aktywne przejście „smart”.

Głosowanie online trwa do 28 marca

Zagłosuj: www.inteligentneprzejscie.pl
 

W Chorzowie, jeśli wygramy, zmodernizujemy przejście przy ulicy Strzelców Bytomskich. Głosować na Chorzów mogą wszyscy bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom na każde miasto odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców.

Jak działa inteligentne przejście? Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców.

Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.

Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Chorzowie, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” – mówi Daria Drabik - koordynatorka konkursu w Orange Polska.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza. Znacznej części z tych wypadków można było zapobiec.

Głosowanie potrwa do 28 marca i odbywa się na stronie internetowej konkursu www.inteligentneprzejscie.pl. Tam znajdują się również aktualizowane na bieżąco wyniki głosowania.

Ostatnia szansa, by zagłosować na Chorzów w konkursie "Inteligentne Przejście"

Komentarze (11)    dodaj »

 • Potrzebujący

  Dej, dej, wincyj mi dej, najlepszy rzont bo dużo doł, czekomy na jeszcze.

 • max

  powinno byc na ul Zołnierzy Wrzesnia kolo parku Amelungu bo tam barzdo duzo ruchu samochodow

 • xxd

  Dlaczego Chorzów jest w miastach powyżej 100 000 mieszkańców? Spadliśmy poniżej 100K

 • chorzowianin

  Spis powszechny, mieszkańców Chorzowa jest ok. 107 tys., a zameldowanych poniżej 100 tys.

 • Hrabia

  Oby nigdy nie powstalo, te barany i tak wchodzą na przejścia jak niewidomi albo nienormalni.

 • Lidia

  Gdyby nie barany za kierownicą, nie byłoby tylu zabitych na przejściu dla pieszych!

 • MaTT

  No ja się nie zgodzę. Jestem zarówno pieszym, jak i kierowcą. Niestety sporo ludzi nie rozumie, że kierowca nie zawsze ma pełną widoczność (zwłaszcza wieczorem, jak pieszy jeszcze ubierze się na czarno, a z przeciwka oślepiają go światła innych samochodów), nie jest też w stanie przewidzieć zachowań pieszych, bo nie ma szklanej kuli. A piesi często wchodzą na przejście, bo mogą... nie ważne czy coś jedzie, czy nie... oni prawnie mogą wejść, więc to robią. Szkoda tylko, że blachę samochodu się wyklepie, plastikowy zderzak wymieni, a z połamanymi kończynami, miednicą czy rozbitą głową jest znacznie gorzej. Więc piesi dla własnego dobra powinni zachować większą ostrożność. A to, że wśród kierowców są tacy, którzy prawa jazdy nigdy mieć nie powinni to inna sprawa...

 • No

  U nas jest przejście gdzie wogóle nie widać czy jedzie auto, trzeba wyjść na ulicę żeby zobaczyć czy coś nadjeżdża. Więc co ma zrobić pieszy? Przefrunąć? Niestety i piesi i kierowcy są winni wypadkom, które nie powinny się zdarzyć

 • MaTT

  Wiadomo, ze nie jest winna zawsze tylko jedna strona, ale pozwolę sobie w takim razie zapytać - czy takie przejście, które jest po prostu niebezpieczne, zostało zgłoszone żeby coś z tym zrobili? Wiadomo, że nikt się za to nie weźmie jeżeli ludzie nie zaczną działać i nie zgłoszą tego (najlepiej więcej niż raz).

 • Walenty

  Stara baba z krykami i brakiem mózgu się odezwała.

 • Sara

  Stara baba, jak i stary chop, to też ludzie, dzieciaku walnięty, sorry Walenty

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również