Wiadomości z Chorzowa

Oszuści znowu aktywni w Chorzowie!

  • Dodano: 2021-03-04 08:15, aktualizacja: 2021-03-04 06:40

Oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy też w ramach rzekomych akcji Policji zwalczających „oszustów bankowych”, znowu byli aktywni w Chorzowie.

Ciągle warto przypominać i szeroko omawiać metody wykorzystywane przez tych przestępców. Oszuści nie śpią. Cały czas wymyślają nowe metody.

Apelujemy o czujność!

Jak działają sprawcy?

Najczęściej stosują dwie metody: „na wnuczka” i „na policjanta”, jednakże ostatnio pojawiła się kolejna na złapaną „szajkę oszustów”.

W pierwszej oszust podaje się za krewnego, który spowodował wypadek, pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi o pomoc i zachowanie tajemnicy, a sam nie mogąc odebrać pieniędzy, przyśle po nie zaufaną osobę...

W drugiej przestępca podaje się za policjanta, czy prokuratora, informuje, że właśnie namierzono oszusta, nieuczciwych pracowników banku, w którym rozmówca posiada oszczędności, czy osobę próbującą wyłudzić kredyt na fałszywy dowód osobisty właściciela. Informują rozmówcę, że jego pieniądze są zagrożone i w celu ich ochrony, nakazują wypłacić wszystkie oszczędności z banku, a następnie przekazać je wskazanej osobie...

Ostatnia z metod polega na tym, że została złapana "szajka oszustów" z którymi współpracował listonosz i prawdopodobnie wszystkie pieniądze, które on przynosił są fałszywe i trzeba je zanieść do banku, oczywiście we wszystkim pomoże kurier...

Do policji docierają także informacje o osobach przebranych za sanitariuszy czy pracowników sanepidu, którzy proponują odpłatne badania w kierunku koronawirusa, czy szczepionki mające chronić przed COVID-19. To oczywiste oszustwo. Kolejnym sposobem oszustów na wzbogacenie się, są próby sprzedaży cudownych leków czy ziół zwalczających koronawirusa.

Kolejny raz przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić.

Przypominamy, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe!

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Ania

    Ostatnio ktoś dzwonił do mojej mamy że będą zmieniane numery telefonów komórkowych i trzeba będzie za to zapłacić bo inaczej się nikt do niej nie będzie mógł dodzwonić . Dobrze że jest wyczulona na tego typu"atrakcje" i zaraz zakończyła rozmowę

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.