Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski skansen dostał fundusze na renowację pięciu obiektów

  • Dodano: 2021-03-03 14:30

Chorzowski skansen dostał pieniądze na renowację pięciu obiektów znajdujących się na terenie muzeum m.in. chałupy z Frydka, szopy z Kobióra czy chałupy z Brennej. W planach jest wymiana strzechy oraz zwalczanie drewnojadów, które zagnieździły się w zabytkowych chałupach.


Na ratunek drewnu – dodatkowe pieniądze na konserwację obiektów

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 140 000 zł dofinansowania na konserwację pięciu zabytkowych obiektów.

Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizację dwuletniego projektu "Na ratunek drewnu – konserwacja zabytkowych budynków" w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021.

Celem zadania jest konserwacja pięciu zabytkowych obiektów kubaturowych stanowiących część ekspozycji terenowej Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". W jego ramach planowana jest konserwacja więźb dachowych i wymiana poszyć ze słomy na chałupie z Frydka i szopie z Kobióra, a także przeprowadzenie fumigacji, czyli zwalczania  drewnojadów za pomocą substancji chemicznych oraz impregnacji w spichlerzu dworskim z Bujakowa, chałupie groniowej z Brennej i karczmie ze Świerczyńca.

– Wszystkie te obiekty stanowią cenny zbiór muzealiów kubaturowych, z których każdy ma swoją indywidualną historię osadzoną w konkretnym miejscu. Są one unikalnym świadectwem przeszłości, dlatego tak istotne jest zachowanie ich w jak najlepszym stanie – mówi dr Artur Madaliński, dyrektor Muzeum.


Wystawa czasowa prezentująca obiekty przed i po konserwacji

Podsumowaniem zadania będzie wystawa czasowa prezentująca obiekty przed i po konserwacji wraz z opisem podjętych działań oraz historią odrestaurowanych obiektów. W ramach projektu zaplanowano także realizację krótkiego filmu promocyjnego prezentującego poszczególne etapy procesu konserwacji budynków. Ponadto, dokumentacja wszystkich poddanych renowacji obiektów – w tym ich elementów konstrukcyjnych – zostanie zdigitalizowana.
 
Zaplanowane w projekcie działania będą kolejnym krokiem w procesie rewitalizacji obiektów kubaturowych, tworzących muzealną ekspozycję na wolnym powietrzu. W ubiegłym roku wymieniona została strzecha w chałupie z Kaliny. Oprócz tego kompleksowo zmodernizowany został muzealny system przeciwpożarowy, który poszerzono o system sygnalizacji antywłamaniowej i monitoring wizyjny.

W  Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.