Wiadomości z Chorzowa

Oszustwo związane z OLX i komunikatorem WhatsApp. Chorzowianka straciła pieniądze

  • Dodano: 2021-07-07 06:45, aktualizacja: 2021-07-07 06:53

Znane oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp okazało się nieznane mieszkance Chorzowa. Wczoraj zawiadomiła ona chorzowskich policjantów o kradzieży tysiąca złotych z konta bankowego. Dane autoryzujące przekazała oszustom, wpisując je w podesłanym przez „kupującego” linku. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnego przypadku z naszego rejonu.

Na czym to oszustwo polega?

Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym - przejmuje je grupa przestępcza. Tak było w przypadku pokrzywdzonej, z której konta przestępcy przelali 1000 złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Chcesz sprzedać coś na OLX? – zapoznaj się z przestrogami zamieszczonymi na blogu tej platformy.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Dora

    W zasadzie w każdym momencie kiedy przedłużam swoje ogłoszenie- za kazdym razem pojawia się opisana sytuacja. Aby uśpić naszą czujność osoba " zaintetesowana" posiada zdjęcie budzące zaufanie- zwykle to młoda zadbana dziewczyna. Zawsze piszą do mnie poprzez Whatsuppa a kiedy piszę, że kontakt wyłącznie poprzez OLX, od razu kontakt się urywa. Kiedyś grzecznie odpisywałam, ale dziś od razu głosuję kontakt.

  • Marta

    Zaraz śledztwo zostanie umorzone. Policja nic nie robi w tej sprawie . Choć mają gdzie pieniądze są wypłacane itd. Ale przeważnie pieniądze idą na cinkciarza. Policja jedynie co potrafi to lać kobiety.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również