2 lutego, w parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie, odbyła się msza ku czci ofiar Tragedii Górnośląskiej, w której wzięli udział radni RSSM oraz przedstawiciele władz samorządowych. 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń, które miały miejsce po zakończeniu II wojny światowej, była okazją do uczczenia pamięci Górnoślązaków.
Początek mordu, nie zakończenie wojny
Dla mieszkańców Śląska koniec II wojny światowej nie oznaczał końca cierpień. To właśnie wtedy rozpoczęły się brutalne mordy na Ślązakach, których pamięć była przez wiele lat zachowywana w rodzinnych domach. Dzięki tej pamięci, tragedia ta wciąż pozostaje żywa wśród Ślązaków, a wydarzenia te są kultywowane przez kolejne pokolenia.
Hołd złożony pod tablicą pamięci
Po mszy złożyłem kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii. Tablica ta znajduje się przy cmentarzu na ulicy Drzymały. To właśnie nieopodal tego miejsca, w budynku ZUS przy ulicy Dąbrowskiego, mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie przetrzymywani i mordowani byli Górnoślązacy.
Podziękowania za obecność
- Dziękuję za przybycie władzom województwa śląskiego - wicewojewodzie Michałowi Kopańskiemu, pozostałym gościom oraz pocztowi sztandarowemu Zespół Szkół Budowlanych w Chorzowie. - podkreśla Prezydent Miasta Chorzów Szymon Michałek