Wiadomości z Chorzowa

Park Śląski: Będzie nowy odcinek Elki? Aż 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli

  • Dodano: 2021-09-19 16:30

Na te informację od lat czekają wszyscy miłośnicy kolejki Elka. Do końca listopada Pracownia Projektowa Archex s.c. ma czas na prezentację projektu nowego odcinka. To stopniowy powrót do dawnych tras Elki.

Wielu z nas pamięta, że kolejka Elka przed laty posiadała aż trzy trasy na planie trójkąta. Przejazd trasą "Elki", o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny obiektu, a przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.

Po pełnowymiarowej modernizacji kolejki do użytku wrócił jednak tylko jeden odcinek. Od samego początku władze WPKiW zaznaczały jednak, że docelowo planowane jest odtworzenie kolejki w pełnym wymiarze i dawnym układzie odcinków.

Na tę informację czekali mieszkańcy całej aglomeracji. Jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego, jaką jest Kolejka Linowa „ Elka” przejdzie długo oczekiwaną rozbudowę. Mam nadzieję, że prace przebiegną sprawnie i już wkrótce będziemy mogli ogłaszać przetarg na budowę kolejnych odcinków – mówiła w grudniu 2020 roku Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Będzie druga linia Elki! Wróci trasa od Wesołego Miasteczka do Planetarium

Pierwszy krok w realizacji tej inwestycji został już poczyniony – zwycięzca przetargu, czyli Pracownia Projektowa ARCHEX s.c. z Bielska-Białej ma czas do końca listopada na przedstawienie władzom Parku Śląskiego projektu drugiej linii Elki wraz z dokumentacją projektową. Koszt to 1 051 650 złotych. Dzięki temu zarząd zyska możliwość oszacowania kosztów inwestycji i wystąpienia o pozwolenie na budowę kolejnej nitki kolejki.

W tej chwili jest wcześnie, by określić, kiedy prace budowlane się rozpoczną - wyjaśnia Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Druga nitka „Elki” ma zostać poprowadzona po swoim dawnym szlaku i co godzinę przewozić około 900 osób. Docelowo trasa będzie obsługiwana przez minimum 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Drugi odcinek kolejki Elki od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów.

Tu ogromnym atutem będzie to, że przejazd będzie się odbywał nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To okazja, by podziwiać mieszkające tam zwierzęta z perspektywy kilkunastu metrów nad ziemią – wyjaśniają władze Parku Śląskiego.

Trzeba pamiętać, że nowa trasa Elki to nie tylko infrastruktura nadziemna, ale również nowa stacja Elki – Planetarium. Zgodnie z zapewnieniami władz Parku Śląskiego budowa obiektu ma zostać tak zaplanowana, aby docelowo obsługiwać również trzeci odcinek trasy Elki – od Planetarium do Stadionu Śląskiego.

Obecnie Elka obsługuje jedynie odcinek od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka o długości 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji gości pozostają 8-osobowe gondole i 4-osobowe kanapy. Kurs w obie strony trwa średnio 40 minut, a kolejką jednocześnie może jechać 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również