Wiadomości z Chorzowa

Park Śląski bez patrona. Jerzy Ziętek usunięty z nazwy spółki zarządzającej parkiem

 • Dodano: 2022-01-24 18:45

"Jorg" wygumowany? Z oficjalnej nazwy spółki zarządzającej Parkiem Śląskim usunięto nazwisko patrona, a to on był inspiratorem stworzenia tak olbrzymiego założenia parkowego w centrum konurbacji górnośląskiej.

Park Śląski S.A.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku powstał w latach 50. ubiegłego wieku z inicjatywy wojewody Jerzego Ziętka, który kontynuował dzieło przedwojennego wojewody Michała Grażyńskiego. Aby upamiętnić pomysłodawcę, „zielonym płucom Śląska” nadano imię gen. Jerzego Ziętka. W 2012 roku jego nazwę marketingową zmieniono na Park Śląski, jednakże nadal zarządza nim spółka akcyjna Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie. Teraz zdecydowano się na zmianę, a z nazwy usunięto nazwisko patrona. 

Głos Chorzowa w sprawie parku

Do sprawy zmiany oficjalnej nazwy parku i usunięcia z niej nazwiska patrona odniósł się także chorzowski magistrat

- Przyznamy, że jesteśmy zaskoczeni i jest nam przykro z tego powodu. W końcu Park Śląski to jeden z największych projektów "Jorga"... A jaka jest Wasza opinia? – czytamy w mediach społecznościowych Urzędu Miasta w Chorzowie.

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, władze województwa wyraziły zgodę na zmianę nazwy spółki. Od niedawna to Park Śląski SA. Dagmara Piskorz, rzeczniczka spółki, w rozmowie z redaktorem GW wyjaśniła, że „nowa nazwa rejestrowa to dopełnienie procesu zmiany nazwy parku”. Przedstawiciele Parku Śląskiego wskazują, że nowa nazwa jest prostsza do zapamiętania i to główny argument przemawiający za zmianą.

- Kim był gen. Ziętek? Był Wojewodą Śląskim. To dzięki niemu powstał nasz Park Śląski. Aktywnie zmieniał krajobraz centrum aglomeracji. Dzięki jego decyzjom i staraniom powstał też Stadion Śląski, a w Katowicach Osiedle Tysiąclecia czy Spodek. Osoby krytycznie nastawione do "Jorga" wskazują jednak na jego przynależność do partii komunistycznej czy zgodę na zburzenie pałacu w Świerklańcu – dodają przedstawiciele chorzowskiego magistratu.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Historyk Sztuki prof, T.R.

  Ten człowiek zniszczył nie zabytek klasy śląskiej, nie polskiej, nie europejskiej lecz światowej by posadzić 50 drzew ku chwale ZSRR na byłej hałdzie pokopalnianej! Tak rosną te drzewa do dziś przy alei harcerskiej. Wielki człowiek porównywalny do takich sław jak Hitler lub Mussolini. Oni również wszystko niszczyli co związane z historią, kulturą i sztuką. Więc łopatę w ziemię wbije i ja, park założę, komunistyczne tezy wygłoszę. Drzewo posadzę. Ale najpiękniejszego pałacu w Europie wschodniej już nie odbuduje. Jerzy Ziętek patron miernot. Bowiem tylko dla miernot działał i tworzył dzieła które miernoty ogarniały. Miernotą dedykować i miernotą dzielić.

 • G.S

  Będą się teraz nakręcać wszyscy. Żodyn nie wspomniał o pałacu

 • AssT

  Pogratulujcie Marszałkowi Województwa Śląskiego z PiS to jego park. Chorzów nie może tam nawet śmietnika postawić.

 • Ludek

  Gańba !

 • Jawa48

  Pamiętam lata gdy ten Park powstawał, byłem na otwarciu Planetarium, na pierwszych meczach na Stadionie Śląskim. Mimo że mieszkam "za miedzą" bardzo lubiłem to miejsce i niemal co roku w każde wakacje jechaliśmy tam z kolegami, do zoo, do Wesołego Miasteczka mad kanał a potem na Fale. Dla mnie nadal jest to WOJEWÓDZKI PARK KULTURY I WYPOCZYNKU. I tego Parku żadna "prawomyślna władza w naszych umysłach nie zawłaszczy.

 • Chips

  Jakim prawem,kto na to pozwolił! Wstyd!Kto zapomina o swojej historii ten nie jest wart funta kłakow! Najbardziej zasłużony człowiek dzięki któremu powstał ten kompleks! Mam nadzieję że po protestach nazwisko wróci na zasłużone miejsce.Swiat się wywraca do góry nogami!

 • Lord

  My wszyscy na to pozwalamy siedząc cicho w domach kiedy pisowska banda gra nam na nosach.

 • słociński

  tak się nie postępuje z pamięcią o ludziach ewidentnie zasłużonych dla Śląska ,ich dokonania świadczą o nich a nie poglądy polityczne. Obiektywnie oceniajmy ludzi a przynależność zawsze się'' przydaje'' w określonych warunkach politycznych.

 • E.J.

  Co na to Ślązacy?

 • dd

  Nazwa Park Śląski zamiast WPKiW im j.Ziętka obowiązuje od 2012 roku. Wtedy magistratowi nie przeszkadzało?

 • AssT

  Może ćmoku nie wiesz ale Park Śląski przynależy do Marszałka Województwa Śląskiego z PiS a nie do Chorzowa.

 • Magda w

  Do 2012

 • Bareja

  Teraz tylko czekać na nowego patrona, jedynego słusznego człowieka milenium zimnego Lecha K

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również