Wiadomości z Chorzowa

Park Śląski ograniczy koszenie. Dzięki temu powstaną kwietne łąki

 • Dodano: 2020-05-15 06:45, aktualizacja: 2020-05-15 06:56

Łąka kwietna to element, który rozluźnia kompozycję zielni o naturalne elementy. Chroni też środowisko bytowe dla owadów i innych zwierząt. W tym roku Park Śląski ograniczy koszenie do miejsc, w których jest ono absolutnie niezbędne. Dzięki temu takie właśnie łąki pojawią się w kilku jego miejscach.

Park Śląski charakteryzuje się bardzo bogatą bioróżnorodnością.

Sporą część parku, poza uporządkowanymi rabatami bylinowymi oraz sezonowymi, zajmują tereny trawiaste stanowiące łąki – podkreśla Agnieszka Bożek, prezes Zarządu – Jednak ich skład jest dużo szerszy niż charakterystyczny do typowego trawnika składającego się wyłącznie z mieszanek traw – dodaje.

W tym roku Park Śląski ograniczy się do koszenia miejsc, w których jest to niezbędne

Takie prace zostaną na pewno przeprowadzone w Rosarium, na Dużej Łące oraz okolice rabat, szczególnie na promenadzie. Pozostała część Parku, w sporej mierze, zostanie pozostawiona naturze. Efekt będzie można zobaczyć m.in. na końskiej łące.

Mnogość roślin współżyjących z trawami na parkowych łąkach czyni je również łąkami kwietnymi, a okres koszenia wpływa na kierunek dalszego ich rozwoju. W związku z deficytem wody, wynikającym ze zmiany klimatu, zaczynamy ograniczać ilość pokosów, co wpłynie na możliwość uwydatnienia walorów roślin kwitnących pośród traw. W przyszłości będziemy również uzupełniać zniszczone m.in. przez dzięki łąki mieszankami traw wzbogaconymi o rośliny jednoroczne i wieloletnie w celu podkreślenia ich walorów.

Obecnie Park Śląski nie planuje likwidacji dotychczasowych powierzchni trawiastych, aby radykalnie przekształcać je w łąki kwietne, a dobór roślin ozdobnych z kwiatów będzie dobierany odpowiednio do warunków siedliskowych. Szczególnie chodzi tu o gatunki rodzime oraz o wysiewy tych, które już istnieją.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Zbulwersowany

  Większego piepszenia dawno nie czytałem, płacisz za wjazd jak wcześnie sporo pieniędzy i nie ma gdzie usiąść na trawie bo jakiś pacan wymyślił ze nie kosimy bo nagle go kwiatki zaczęły obchodzić a prawda jest taka że zaoszczędzona kasę przeznacza na gigantyczne premie skandal i tyle. Ogarnijcie się to park w środku miasta ma być dla wypoczynku ludzi a nie żeby przedzierać się przez chaszcze masakra!! Jaki braki w wodzie ostatnio leje codziennie komu chcecie ta ciemnotę wciskać!

 • Beti S.

  Tak zarośniętego Parku Śląskiego dawno nie widziałam!!!!!!!wygląda źle

 • Wanda Sułkowska

  Zamiana kultywowanych zieleńców na łąki kwietne jest kosztowna i czasochłonna. Czy nas stać?Na zielone tereny wypuszczane są psy - samopas ... psina biega, pozostawia odchody, własciciel udaje, że nie widzi. Pies uwolniony ze smyczy jest bez kontroli ... I problem pozostawiania drobnych śmieci. Niedopałki, kapsle, opakowania, butelki i plwocina na chodnikach. Chorzowianin śmieci tak intensywnie, że służby sprzątające nie są w stanie...

 • Chorzowianin

  Świetnie, teraz kleszcze będą miały raj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.