W poniedziałek 6 marca finalnie podpisano umowę na długo oczekiwaną inwestycję w Parku Śląskim. Mowa o budowie nowego kąpieliska „Fala”. Obiekt ma zostać oddany do użytku najpóźniej we wrześniu przyszłego roku.
Na te wieści fani „Fali” czekali od wielu lat – dokładnie od 2014 roku, kiedy kąpielisko zostało otwarte po raz ostatni. Po ponad roku od rozpisania pierwszego konkursu ofert i dwóch przetargach (o czym pisaliśmy wielokrotnie na naszym portalu, m.in. w tym tekście – LINK) udało się wyłonić wykonawcę.
Pierwotnie Park Śląski miał zamiar przeznaczyć na modernizację kultowego kąpieliska blisko 73,5 mln złotych, a każda z przedstawionych ofert znacząco – prawie dwukrotnie – przekraczała zaplanowany budżet inwestycji. Przy galopującej inflacji stało się jasne, że bez dokapitalizowania Parku Śląskiego z budżetu województwa budowa nie dojdzie do skutku. W sierpniu radni sejmiku województwa śląskiego zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych 60 mln złotych, co umożliwi wdrożenie inwestycji.
Umowa na budowę nowej „Fali” podpisana
W poniedziałek 6 lutego w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce podpisanie umowy z wykonawcą, który podejmie się budowy nowego kąpieliska “Fala” w Parku Śląskim. Dzięki temu dramatycznie zaniedbany teren basenu, który w latach świetności przyciągał tłumy gości zmieni się nie do poznania.
Koszt całej inwestycji wynosi ponad 135 milionów złotych. Zgodnie z planem, prace mają zostać zakończone najpóźniej we wrześniu 2024 roku. Są jednak szanse, że kąpieliskiem będzie można jednak cieszyć się jeszcze w końcówce przyszłorocznego sezonu.
Kto podejmie się budowy kompleksu? To konsorcjum firm, które w przetargu zaoferowało najniższą cenę – Mostostal Zabrze, TRANSCOM z Katowic i MAXIMUS ZBH MUC z Siemianowic Śląskich.
Nowa „Fala” ma zachwycić przyszłych gości
Jak będzie wyglądać nowa „Fala”? Zgodnie z zapowiedzią Parku Śląskiego wręcz imponująco! Najmłodsi będą mogli skorzystać z dwóch wodnych placów zabaw. Pojawią się tryskające gejzery, armatki i zamek na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Goście z pewnością nie odpuszczą nadmuchiwanej poduszki z fontanną na szczycie oraz pięciu zjeżdżalni – najdłuższa o długości blisko 100 metrów.
Basen będzie posiadać trzy tory – po 25 metrów każdy, co powinno zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających amatorów pływania. Dla tych, którzy wciąż wspominają architektoniczną formę dawnego kąpieliska dobra wiadomość – zachowana zostanie kultowa wieża do skoków, górująca nad obiektem. Śmiałkowie będą mogli spróbować swych sił z wysokości 3 i 5 metrów.
Miejscami zabawy i rekreacji będą bez wątpienia: basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Osoby spragnione słońca odpoczną na plaży z leżakami. Obiekt zyska też mały amfiteatr, gdzie zrelaksujemy się, obcując z kulturą – przekonuje Park Śląski.
Obiekt zyska strefę gastronomiczną, a także nowe kasy, przebieralnie, małą architekturę oraz zadaszenie, które osłoni gości przed palącym słońcem w oczekiwaniu na wejście na teren obiektu.
Kąpielisko „Fala” było wybitnym osiągnięciem architektury sportowej
Przypominamy, że zapowiadane od samego początku powstania Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku kąpielisko był przez lata jeden z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Na obszarze o powierzchni 13 ha znalazły się cztery baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa kąpieliska wzięła się od wytwarzanej na jednym z basenów sztucznej fali morskiej, która w chwili oddania do użytku była pierwszą tego typu konstrukcją w kraju.
Projekt kąpieliska Fala należy do architektów – Alojzego Wróblewskiego, Jana Kozuba i Franciszka Ryszarda Koczego. Kompleks był w stanie pomieścić naraz 15 tys. osób i został oddany do użytku 12 czerwca 1966 roku. Do dziś uznawany jest za wybitne osiągnięcie polskiej architektury sportowej.
Kąpielisko, które przez lata przyciągało tłumy mieszkańców aglomeracji od 2015 roku pozostaje zamknięte. Kilka lat temu planowano zmianę miejsca nowego kompleksu – basen miał powstać na terenach dawnego ogrodnictwa przy ul. Siemianowickiej. Trzy lata temu zapadła jednak decyzja o pozostawieniu „Fali” w oryginalnej lokalizacji.