Wiadomości z Chorzowa

Pieniądze, karty płatnicze i dokumenty wróciły do właściciela

  • Dodano: 2021-07-12 08:15, aktualizacja: 2021-07-12 06:02

Ponad 2 tys. złotych, kilka kart płatniczych oraz dokumenty trafiły już do rąk właściciela. Było to możliwie dzięki uczciwości pewnej 43-latki, która portfel wypełniony gotówką znalazła na jednej z chorzowskich ulic. Znaleziony portfel wraz z dokumentami i gotówką postanowiła przekazać policjantom. Postawa mieszkanki Bytomia powinna stanowić wzór dla wszystkich, którzy znajdą się kiedyś w podobnej sytuacji.

Do dyżurnego chorzowskiej dwójki zgłosiła się 43-letnia mieszkanka Bytomia i przekazała portfel z gotówką oraz z dokumentami i kartami płatniczymi. Oświadczyła, że portfel leżał na ulicy w okolicy jednego ze sklepów budowlanych.

W portfelu było ponad 2 tysiące złotych oraz kilka kart płatniczych

Sprawą zajął się dzielnicowy. Dzięki informacjom zawartym w znajdujących się tam również dokumentach, dyżurny skontaktował się z komendą Policji w Siemianowicach Śląskich i poprosił mundurowych, aby odnaleźli właściciela portfela, który był zameldowany w tym mieście. Mundurowi z Siemianowic dotarli jednak do jego znajomego, który następnie powiadomił swojego kolegę o odnalezionej zgubie.

Pokrzywdzony 20-letni mężczyzna szybko odebrała portfel z komisariatu

Dzięki uczciwości 43-letniej bytomianki, mężczyzna odzyskał gotówkę, dowód rejestracyjny, prawo jazdy, dowód osobisty oraz karty płatnicze. Uczciwa znalazczyni w rozmowie z policjantami oświadczyła „Zrobiłam to, co należy”.

Warto pamiętać, że znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. W świetle kodeksu karnego znalazca, który nie dopełnił obowiązków i zachował znalezioną rzecz dla siebie, będzie odpowiadał za jej przywłaszczenie. Wiele przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część społeczeństwa kieruje się mylnym hasłem „Znalezione-nie kradzione”.

Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Kiedy zabierasz i nie oddajesz znalezionego na ławce telefonu, plecaka czy portfela-stajesz się sprawcą przestępstwa. W takich przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie lub na Policji. W przeciwnym przypadku „znalazca” dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również