Wiadomości z Chorzowa

Pierwsze w Polsce rosomaki urodziły się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

  • Dodano: 2022-03-31 12:30

26 lutego br. w chorzowskim ZOO urodziły się rosomaki tundrowe. To ogromny sukces hodowlany, gdyż są to pierwsze młode tego gatunku, które przyszły na świat w polskim ogrodzie zoologicznym.

W chorzowskim ZOO na świat przyszły młode rosomaki

Szczęśliwymi rodzicami zostali Tatyana i Thor. Jest to pierwszy miot tej pary. Na świat przyszła trójka młodych. 

- Jeszcze nie znamy ich płci, gdyż matka bardzo uważnie chroni swoje potomstwo. Opiekunowie obserwują młode z większej odległości i nie nawiązują z nimi kontaktu fizycznego, zapewniając w ten sposób komfort i poczucie bezpieczeństwa młodej mamie. Na podstawie dostępnych danych literaturowych oraz doświadczenia innych ogrodów zoologicznych wiemy, że na wczesnym etapie życia u rosomaków występuje duża śmiertelność, stąd wyjątkowo ważne jest, by nie zwiększać ryzyka przez wprowadzanie dodatkowych czynników mogących wywołać stres zarówno u matki, jak i u młodych - czytamy na stronie chorzowskiego ZOO. 

Rosomaki urodzone w Śląskim Zoo mają już miesiąc

Maluchy są zdrowe i silne. Po urodzeniu ich sierść była śnieżnobiała. Obecnie pracownicy ZOO obserwują zmianę jej ubarwienia na coraz ciemniejszą. 

- Młode są jeszcze w pełni zależne od matki, która je karmi i praktycznie nie odstępuje ich na krok. Samica w pierwszej dobie po urodzeniu przeniosła je do wnętrza budynku hodowlanego – tam rodzina pozostaje do dziś. Samiec nie uczestniczy obecnie w odchowie młodych. Większość czasu spędza na wybiegu zewnętrznym - czytamy na stronie chorzowskiego ZOO. 

Narodziny rosomaków to ogromny sukces hodowlany, gdyż są to pierwsze młode tego gatunku, które przyszły na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Gatunek ten niezbyt często rozmnaża się w ogrodach zoologicznych. Tegorocznym przychówkiem rosomaków na terenie Europy może pochwalić się jedynie Śląskie ZOO oraz ZOO w Chomutov (Czechy).

Autor: redakcja
Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny / FOT. Wojciech Bielatowicz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również