Wiadomości z Chorzowa

Piontkowski: skala zakażeń w placówkach oświatowych jest na razie niewielka

 • Dodano: 2020-10-08 17:00

Skala zakażeń w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych jest na razie niewielka, a zdecydowana większość zakażeń, które tam się pojawiły to zakażenia od osób z zewnątrz - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN we wtorek w wywiadzie dla WP.pl pytany był m.in. o sytuację epidemiczną w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych.

Skala zakażeń jest jak na razie niewielka. Z danych z dnia dzisiejszego jest to zaledwie jeden procent wszystkich szkół i placówek, w których część uczniów lub całość uczniów jest na nauczaniu zdalnym - powiedział Piontkowski.

Odniósł się też do wypowiedzi, że młodzież i dzieci, rzadziej niż dorośli chorują na koronawirusa lub przechodzą zakażenie w sposób bezobjawowy, jednocześnie mogą zarażać inne osoby, w tym swoich rodziców i dziadków.

Po pierwsze zdecydowana większość zakażeń w szkołach, które się dotąd pojawiły to były zakażenia nie od osoby zakażonej w szkole, tylko od jakiejś osoby z zewnątrz i to szkoły potem prewencyjnie przechodzą na częściowy bądź całkowity system kształcenia na odległość. To pozwala nie rozprzestrzeniać się chorobie - wskazał. Gdybyśmy słuchali wszystkich opinii, to tak naprawdę szkoły w ogóle nie mogłyby funkcjonować w kształceniu stacjonarnym. Przypomnę, że jeszcze niedawno były liczne środowiska i media, które zachęcały nas do tego by z początkiem roku szkolnego nie otwierać szkół, tylko poczekać dwa tygodnie. Dotychczasowy przebieg wydarzeń pokazuje, że mieliśmy racje pozwalając uczniom i nauczycielom wrócić do stacjonarnego nauczania od 1 września. Nie było jakiejś masowej fali zachorowań ani w Polsce, ani w innych krajach europejskich w szkołach, w których również wrócono do systemu stacjonarnego - powiedział Piontkowski. - Stosujemy podobne metody, jakie stosuje większość państw europejskich. Dotychczasowy przebieg wydarzeń wydaje się potwierdzać nasze stanowisko - powtórzył.

We wtorek MEN podało, że w trybie mieszanym pracuje 401 placówek oświatowych, a w trybie zdalnym 86. W trybie stacjonarnym pracuje 47 997 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 99 proc. wszystkich.

W porównaniu do danych z poniedziałku we wtorek nastąpił nieznaczny spadek liczby placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania.

Najwięcej - jak dotąd - placówek funkcjonujących w innym trybie niż stacjonarny było w piątek. System mieszany obowiązywał wtedy w 458 placówkach oświatowych, a zdalny w 116. Od poniedziałku liczba placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania, spada. W poniedziałek było to odpowiednio 418 i 94. 

Komentarze (7)    dodaj »

 • Sara

  Czysta racja. Najlepiej uczyć dzieci samemu. Już trzeci rok praktykuję z synem. Niestety to prawda. Nie ma się o co obrażać. Już po pierwszej wywiadówce wiedziałam że poziom rodziców jest ... cóż ... Taki jak i tu piszących ,, intelektualistów ,,.

 • Monika Aurelia von Schunler

  Kogo to obchodzi. Moje dzieci są w nauczaniu domowym. Osiągają świetne wyniki. Potwierdzone stypendiami ministerstwa. Uczymy je z mężem z domu. To że bydło nie potrafi nauczyć tabliczki mnożenia to nie nasza wina. Wykształcenie powinno być elitarne. Tak jak przed wojną. Reszta powinna usługiwać elicie a nie czuć się elitą. Na szczęście świat do tego znów zamierza.

  • Monika Aurelia von Schunler
   2020-10-09 17:20
  • odpowiedz
 • tósk

  Doprawdy zamów teleporadę bo tabletki na schizofrenię tobie się skończyły.

 • Nana

  Kto jest dla ciebie bydło? Pracujący na 3 zmiany rodzice czy nauczyciele?!

 • Teresa

  Jeśli pracujesz na trzy zmiany i nie stać cię na prywatną szkołę to wybacz ale jesteś zwykłym głupkiem.

 • TLS handshake

  Dziwne, że moderacja przepuściła ten bełkot :)

 • Misiek

  To czekamy aż połowa szkół będzie zarażona?! Co z tymi ludźmi w rządzie jest nie tak?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.