Wiadomości z Chorzowa

Płaca minimalna, w tym minimalna stawka godzinowa w górę! Jest decyzja

 • Dodano: 2020-09-16 12:45

2800 złotych wyniesie w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę – wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów.

W przyszłym roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej do poziomu 18,3 zł.

– Dzięki tym podwyżkom dochody gospodarstw domowych wzrosną w przyszłym roku o blisko 3 miliardy złotych – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Przyjęte właśnie przez Radę Ministrów rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę zakłada, że minimalne pensje w przyszłym roku wzrosną o 200 złotych, do poziomu 2800 złotych. Oznacza to wzrost o 7,7 proc. rok do roku.

Minimalne pensje – w relacji do prognozowanego na 2021 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5 259 zł) – osiągną w przyszłym roku poziom 53,2 proc.

Minimalna stawka godzinowa w górę

W przyszłym roku wzrośnie również minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia za prace. W bieżącym roku minimalna stawka godzinowa wynosi 17 zł, w przyszłym wzrośnie do poziomu 18,3 zł.

Zależy nam na tym, żeby dochody Polaków wzrastały, dlatego od samego początku rządów Zjednoczonej Prawicy tak dużą wagę przywiązujemy do znacznego wzrostu płacy minimalnej. Wprowadziliśmy też minimalną stawkę godzinową, która wcześniej w ogóle nie obowiązywała – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister wylicza, że przyszłoroczny wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2800 złotych przełoży się na wzrost dochodów gospodarstw domowych o blisko 3 mld złotych. Płacę minimalną otrzymuje ok. 1,75 mln pracowników.

Komentarze (4)    dodaj »

 • boluś

  Niech se to bierom po lekku 'jak bydom w tak"szalonym" tympie dźwigać ta głodowo stawka godzinowo/co2-3 lata ło 20-25jewrocyntów/ to za jakieś 500lat momy szansa dogonić Euopa Zachodnio jeżeli chodzi o najniższy zarobek/i to pod warunkiem co łoni stanom w miejscu i na nos poczekajom/!

 • boluś

  Niych se [...]e ło tela podwyższom w SEJMIE,SENACIE I RZĄDZIE.' DOBROCZŃCY' za cudze!

 • Hit

  Szkoda że rada ministrów tego nie płaci.

 • Puerterio Waillis

  Kupicie sobie biedaku za to piwko z biedronki. Luksus taki że mucha nie siada.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również