Wiadomości z Chorzowa

Planetarium Śląskie coraz bliżej modernizacji

  • Dodano: 2017-04-19 15:00, aktualizacja: 2017-04-19 21:31

Powoli dobiegają końca prace przygotowawcze dotyczące modernizacji Planetarium Śląskiego. Nie tylko uchwalono nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części Parku Śląskiego, ale wkrótce zakończony zostanie również projekt modernizacji oraz złożony wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Na marcowej sesji Rady Miasta Chorzowa podjęto uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta dla obszaru położonego w rejonie Alei Gwiazd i Alei Planetarium na terenie Parku Śląskiego. Przedstawione w niej zmiany dotyczą bezpośrednio planowanej modernizacji Planetarium Śląskiego, która ma się rozpocząć jesienią tego roku i zakończyć w 2020 roku. Pierwotnie na realizację inwestycji miała zostać przeznaczona kwota około 80 milionów złotych, z czego część to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Ostateczna wartość inwestycji będzie znana dopiero w momencie ukończenia projektu budowlanego.

Zmiany w miejscowym planie wynikają bezpośrednio z projektu modernizacji, który lada dzień powinien zostać ukończony. Przypomnijmy, że wykonawców projektu, pracownię Consultor z Poznania, wybrano w zeszłym roku w ramach konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Wspomniana pracownia wykonała wcześniej projekt przebudowy Filharmonii Śląskiej w Katowicach, była zatem dobrze znana organizatorom konkursu. Na projekt budowlany oraz niezbędne ekspertyzy przeznaczona została kwota prawie 3 milionów złotych.

Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika jest jedną z głównych atrakcji Parku Śląskiego. To największe i najstarsze planetarium w Polsce. Jego budowę rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego w 1953 roku, zostało otwarte dwa lata później. Autorem projektu był architekt Zbigniew Solawa. Sercem planetarium jest potężny projektor, wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Odtwarza wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również