Konkurs „Gwiezdny Pluszak” został rozstrzygnięty. Tym samym Planetarium Śląskie zyskało swoją maskotkę. Jak wygląda?
Planetarium ma już swój symbol
Zwycięska praca stanie się jednym z symboli znajdującego się na finiszu modernizacji Planetarium Śląskiego – Śląskiego Parku Nauki. Jury konkursowe oceniło nadesłane prace i wybrało najciekawszą propozycję. Wiemy już, że zwycięski projekt przygotował Michał Jałowiecki, uczeń 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 29 im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie.
Praca Michała „swoją formą w sposób interesujący nawiązuje do tematu konkursowego. Jest uniwersalna w formie, przyjazna dla odbiorcy, nawiązuje do tematyki kosmosu i w sposób jednoznaczny kojarzy się z Planetarium” – napisano w protokole jury konkursu.
Jury przyznało także osiem wyróżnień. Otrzymali je:
- Julia Gaweł SP 42 w Sosnowcu;
- Eryk Zubrzycki I L.O. im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach;
- Maciej Kołodziejczyk SP nr 1. Im. Zbywców przestworzy w Częstochowie;
- Anastazja Trela SP nr 19 w Katowicach;
- Magdalena Szczygieł SP nr 7 w Zabrzu;
- Antonina Kasza SP im Powstańców Śląskich w Strumieniu;
- Julia Kuś SP nr 3 w Tarnowskich Górach;
- Klara Nebroj SP nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach;
Triumfator został uhonorowany wyjątkową nagrodą. Michał otrzymał bowiem teleskop astronomiczny oraz pamiątkową tabliczkę z obrazem nieba w dniu jego urodzin.
- Wydaje się jednak, że największą nagrodą będzie fakt, że projekt Michała będzie w kolejnych latach wykorzystywany do promocji Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, które już w pierwszej połowie przyszłego roku stanie się jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie – informują pracownicy Planetarium.
Przypomnijmy, że Planetarium powstało w 1955 roku na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Do tej pory nie miało swojej maskotki. Ten brak postanowiono nadrobić. Ogłoszono konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego.
- Chcemy, by ta maskotka symbolizowała ideę i cel działania naszej placówki. Po zakończeniu przebudowy i modernizacji odwiedzą nas dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Naszym marzeniem jest, by ta maskotka - pluszak została zaprojektowana przez uczniów - dla uczniów – mówił we wrześniu Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.