Jeszcze tylko kilka miesięcy i Planetarium Śląskie po kompleksowej modernizacji i rozbudowie zostanie oddane na powrót do użytku. Na jakim etapie są prace budowlane? Park Śląski zaprezentował film.
Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego trwa w najlepsze, a prace zmierzają ku końcowi – zgodnie z zamierzeniami, całość ma zostać zakończona i oddana do użytku w pierwszej połowie 2022 roku. W ten sposób powstanie Planetarium – Śląski Park Nauki, który zaprezentuje znacznie bogatszą ofertę naukową niż było to możliwe do tej pory.
Roboty remontowo-budowlane od kilku lat przeprowadza firma Budimex, a dzięki udostępnionemu przez Park Śląski nagraniu możemy zobaczyć, że prace w oryginalnym gmachu Planetarium są już prawie zakończone. Z daleka lśni już nowy dach na kopule Planetarium.
Warto przypomnieć, że w Planetarium Śląskim powstaje nowy budynek, którego powierzchnia wyniesie ponad 2,5 tys. mkw. i znajdzie się niemal w całości pod ziemią (a jego kształt powoli wyłania się na zdjęciach z drona).
To tu znajdą się sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja, która będzie służyć celom edukacyjnym, prezentując w nowatorski sposób zagadnienia z sejsmologii, astronomii i meteorologii. Z nowej ekspozycji będą mogli korzystać wszyscy pod opieką przewodnika, w podziale na grupy.
Planetarium blisko ukończenia modernizacji. Zmieni się o 180 stopni!
Jak przekonują władze Planetarium Śląskiego, nowe interaktywne eksponaty będą stanowiły dużą innowację, której nie widuje się w innych parkach nauki. Powstaną specjalne pokoje klimatyczne, gdzie będzie można przekonać się samodzielnie, jaka jest korelacja wilgotnością powietrza a odczuwaniem temperatury.
Będzie tu można zobaczyć również mierzącą kilka metrów kolumnę pogodową, gdzie możliwe jest wytwarzanie mgły, tornada chmur, opadów atmosferycznych. Dostępny będzie również symulator lotu w kosmos.
Co istotne, w pobliżu Planetarium Śląskiego stanęła już wieża widokowa z windą, z której będzie można zobaczyć panoramę Chorzowa, Siemianowic Śląskich czy Katowic.
Jakie roboty są przeprowadzane w zabytkowym budynku Planetarium? Ci, którzy znają chorzowskie obserwatorium z przeszłości będą bardzo zaskoczeni po tym, co zobaczą. Główna sala projekcyjna przechodzi kompleksową modernizację – wiążę się to z wymianą foteli, ekranu, systemu dźwiękowego i projekcyjnego.
Dotychczas używany przez 62 lata projektor Zeissa trafi w inne miejsce. Urządzenie będzie właściwie wyeksponowane, gdyż zamontowany w 1955 roku projektor, działający do 2018 roku jest jednym z głównych symboli chorzowskiego planetarium. Znajdzie się pod atrium budynku pod kultowym zegarem słonecznym i będzie można z niego korzystać, wyświetlając na ścianie sali ekspozycji obrazy planet i gwiazd.
W miejsce „starego Zeissa” wejdzie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będzie można zobaczyć przy pomocy analogowego projektora, a za sprawą cyfrowych rzutników w rozdzielczości 8K wyświetlane będą dowolne obrazy na ekranie sferycznym.
Nowy system projekcji posiada konstrukcję hybrydową. Gwiazdy będzie można zobaczyć na ekranie przez umieszczony na środku sali optyczny projektor pozwalający wyświetlić na 23-metrowej kopule miliony gwiazd – wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, informując, że poprzedni projektor był w stanie wyświetlić ich 9 tysięcy.
Podłoga jest już wymieniana na taką, którą można spotkać w amfiteatrach. W ten sposób profil sali zmieni się w tak, by można było organizować sympozja, konferencje, a nawet koncerty.
Na nagraniu zaprezentowanym przez Park Śląski można zobaczyć znajdującą się na ukończeniu kopułę Planetarium. To na niej układane są specjalne panele z aluminium, które lśniąc w słońcu tworzą unikalną świetlną iluminację, dającą efekt dematerializacji – zarówno otoczenie Parku Śląskiego, jak i niebo odbijają się w niej w niespotykany sposób.
W przyszłości w niedalekim sąsiedztwie Planetarium ma również powstać naukowy plac zabaw dla dzieci, który będzie służyć wdrożeniu maluchom mechanizmów ruchu obrotowego. Stanie tu m.in. karuzela z siedzeniem pozwalającym poczuć, czym jest siła odśrodkowa. Pojawi się również model Ziemi i Księżyca w skali odpowiadającej właściwej odległości między naszą planetą a jej naturalnym satelitą.
Warto przypomnieć, że projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa XII „Infrastruktura edukacyjna” Działanie 12.3 „Instytucje popularyzujące naukę”.
Beneficjentem jest Województwo Śląskie, a całkowita wartość projektu to 98 927 500 złotych. Sama wartość dofinansowania to 82 475 650,66 złotych, czyli 85 procent kosztów kwalifikowalnych. Do tego dochodzą środki z budżetu państwa w wysokości 9 703 017,72 zł i wkład własny województwa śląskiego w postaci 6 748 831,62 zł (15 proc. wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych).