Wiadomości z Chorzowa

Po raz 13. odbył się Marsz Autonomii. Zobaczcie jak było!

 • Dodano: 2019-07-13 19:30, aktualizacja: 2019-07-13 20:59

Morze żółto-niebieskich flag oraz hasła o  Górnym Śląsku, autonomii i samorządności - ulicami Katowic przeszedł 13. Marsz Autonomii. Wydarzenie organizowane jest przez Ruch Autonomii Śląska na pamiątkę przyznania autonomii przedwojennemu województwu śląskiemu. 

Uczestnicy marszu chcą poszerzenia samorządności

Uczestnicy marszu domagają się znacznego poszerzenia zakresu samorządności i przekazania większych uprawnień regionom. Chcą także zmiany polityki fiskalnej, tak aby większość wpływów z lokalnych podatków pozostawało na miejscu.

- W ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które powodują, że nie mamy powodów do zadowolenia. Rząd pozbawił województwo śląskie niemal 40 mln złotych subwencji, Sejm po raz kolejny odmówił procedowania ustawy o śląskim języku regionalnym, a minister infrastruktury – co szczególnie bulwersujące – zapowiedział wyprowadzenie międzynarodowego węzła kolejowego poza Górny Śląsk, pod małopolski Olkusz. Śląsk jest lekceważony w sposób, który musi wywoływać nasz sprzeciw – podkreślał podczas marszu Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Przewodniczący RAŚ podkreślił, że autonomia nie jest przywilejem dla wybranych, a prawem regionów powszechnie respektowanym w krajach Europy Zachodniej. Dodał, że w Polsce dla większej samorządności regionów wzorem może być przedwojenna autonomia województwa śląskiego.

Autonomia została nadana przed plebiscytem na Górnym Śląsku

Przedwojenna autonomia województwa śląskiego, którą wspominają uczestnicy marszu, została nadana przez Sejm II Rzeczpospolitej Polskiej 15 lipca 1920 roku, tuż przed plebiscytem, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu. Ówczesne województwo śląskie miało m.in. swój własny Sejm i Skarb. Po zamachu majowym w 1926 roku autonomia była stopniowo ograniczana, formalnie została zniesiona w 1945 roku przez Krajową Radę Narodową, mienie Skarbu Śląskiego przejął wtedy Skarb Państwa.

 

Komentarze (15)    dodaj »

 • ślonzok

  Może zamiast tych marszów trza bardziej zdecydowanie działać?

 • zefel

  Gryfnie to wyglondo!

 • regionalista

  Maszerują, maszerują... a Warszawa ma to gdzieś. Powinni się ludzie w innych regionach także obudzić, tylko wtedy może się to udać.

 • ukraina

  Hmm... wydaje mi się, że tę dużą flagę to powinni trzymać w drugą stronę ;)

 • HanysGorol

  Dla mnie Śląsk jest Polski. Urodziłem się na terenie Śląska Polskiego i nie kultywuje tradycji/kultury slaskiej. Jak dla mnie to bardziej powinno się mówić o regionalizmie a nie Śląsku polskim czy gebelsowskim.

 • autonomista

  A o czym mówi m.in. RAŚ? Właśnie o regionalizmie.

 • Chorzowsky

  Śląsk był, jest i będzie Polski!

 • historiagłupcze

  Chorzowsky, czy tam Silesian - sięgnij Pan do książek i policz sobie przez jaki czas w sumie Górny Śląsk należał do Polski.

 • Tyjo z Mikołowa

  Górny Ślonsk nigdy nie boł Polski.Niy chcymy sie łoderwać łod Polski,ale chcymy tego co nom bezprawnie Państwo Polskie zabrało-Autonomia i Tożsamość Ślonsko!!!

 • Tyjo z Mikołowa

  Zapamiyntej,że Górny Ślonsk nigdy nie boł w Polsce! Niy żeby sie łoderwać łod Polski,ale chcymy tego co nom bezprawnie Państwo Polskie zabrało-Autonomia i tożsamość Ślonsko!!!

 • Silesianka

  był ????? historia 0 ..... głupota nie boli

 • ślązok / katowice

  czas pokaze Panie chorzowski ! :-) czy polski czy nie niewazne - chodzi o AUTONOMIE ...ktorego slowa znaczenie jest Panu obce ! - tak samo jak nie wazne jest czy polski lub nie jest teren z ktorego pan lub pana rodzice na Slask przybyli .....z kartonem po margarinie przewiazanym slomianym powrozem !

 • Silesian

  Śląsk był, jest i będzie śląski!

 • Jo

  Powiedz to mieszkańcom choćby Opawy ;)

 • autonomista

  Panie Chorzowsky, po pierwsze - Śląsk nawet dziś nie cały leży w granicach Polski, po drugie - w polskim państwie jest najkrócej w swojej historii, po trzecie - nikt z tych na marszu nie mówi o odłączaniu się od Polski, a jedynie o poszerzeniu samorządności i o tym, żeby kasa z naszych podatków zostawała u nas, a nie karmiła darmozjadów z całego kraju!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również