Wiadomości z Chorzowa

Można powstrzymać wycinkę drzew przy Parku Śląskim. Miasto ma propozycję dla marszałka

 • Dodano: 2019-07-12 16:00, aktualizacja: 2019-07-15 09:11

Wykupić teren po Ośrodku Postępu Technicznego i włączyć go do Parku Śląskiego, dzięki temu można uniknąć wycinki drzew – takie rozwiązanie władze Chorzowa zaproponowały zarządowi województwa śląskiego. Marszałek województwa odmówił. 

Można uratować ponad 1300 drzew

Na terenach po Ośrodku Postępu Technicznego, przylegających do Parku Śląskiego spółka Green Park Silesia zamierza postawić obiekty handlowo- usługowe, dlatego zamierza wyciąć ponad 1300 rosnących tam drzew. Miasto wydało pozytywną decyzję, bo – jak tłumaczy – nie miało innego wyjścia. Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, zaproponował także rozwiązanie - samorząd województwa śląskiego może odkupić sporny teren od prywatnego właściciela i włączyć go do Parku Śląskiego.

- To na razie jedyny scenariusz, dzięki któremu unikniemy wycinki drzew. Społecznicy i mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że działka jest naturalnym przedłużeniem parku i wymaga specjalnej ochrony. Aby tak się stało Zarząd Województwa Śląskiego powinien odkupić działkę, która obecnie znajduje się w rękach prywatnych i przyłączyć ją do parku – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Chorzów, marszałek województwa śląskiego odrzucił taki scenariusz.

– Bardzo zdziwiła nas wczorajsza, negatywna reakcja pana marszałka. Mamy jednak nadzieję, że wcześniejsze deklaracje o kluczowej roli Parku Śląskiego są nadal aktualne i uda nam się wspólnie zapobiec wycince – podkreśla zastępca prezydenta.

Park kulturowy na terenie Parku Śląskiego

Władze Chorzowa proponują także by na terenie Parku Śląskiego utworzyć park kulturowy. Jest to forma ochrony prawnej obszarów szczególnie cennych pod względem historycznym i społecznym. Taką uchwałę może przyjąć Rada Miasta Chorzów, ale miasto chce w tej sprawie współpracować z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i samorządem województwa śląskiego.

- Jest to rozwiązanie, które w sposób trwały zabezpieczy cały obszar Parku Śląskiego przed działaniami, które mogą być niezgodne z pewną ideą funkcjonowania parku i zarządzania tym obszarem, niezależnie od tego kto jest prezydentem miasta czy kto jest marszałkiem województwa.

W Polsce taką ochroną objęte są m.in. stare miasto w Krakowie, ulica Piotrkowska w Łodzi, a nawet zabytkowa hałda w Tarnowskich Górach. 

Zastępca prezydenta – nie mogliśmy wydać innej decyzji

Marcin Michalik powtórzył, że sprawa wycinki drzew na działce po byłym Ośrodku Postępu Technicznego to decyzja administracyjna i miasto miało obowiązek jej wydania. Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego uchwalonego w 2004 roku jest to teren pod usługi, handel i wystawiennictwo. Podkreślił też, że sporna działka nigdy nie należała do miasta i w 2017 roku została sprzedana przez Skarb Państwa. 

Komentarze (9)    dodaj »

 • Ginter

  Sprawa jest nagłosniona przez media ogólnoploskie. Koala swoim rynkiem z betonu i tą decyzja w sprawie wycinki drzew w parku jest skończony. Pozostaje jeszcze sprawa wyprowadzania pieniedzy na Ruch. Wszystko w swoim czasie :)

 • AntyPiS

  Panie Ginter, to nie jest teren Parku Śląskiego! Czytaj Pan ze zrozumieniem.

 • AntyPiS

  PiSowski marszałek taki mądry i co? Wymiękł? Kasy nie ma, bo na pincetplusy poszła?

 • normalny

  Ale jesteś prosty, park jest apolityczny cymbale i ma służyć wszystkim

 • AntyPiS

  Ale to PiSowski marszałek się oburzył na decyzję o wycince. Przypomnę też, że to Skarb Państwa, za zgodą PiSowskiego wojewody sprzedał tę działkę w 2017 roku. To co wtedy myśleli, że prywatny właściciel przekaże ten teren do Parku Śląskiego? Dlaczego Skarb Państwa nie wniósł tego terenu do parku? Bo, przypomnę, to nie jest teren Parku Śląskiego!

 • Artur

  Marszalka tez tutaj lekko wydymalo miasto bo sprzedaz byla jak wspomniales 2017, a w 2018 poszla specustawa ktora w drodze decyzji umozliwia przeklasyfikowanie gruntu na tereny budowlane, a komu oplaca sie inwestowac w wystawienictwo skoro ten teren to diament dla dewelopera. Kotala nawet sam sie pod tym nie podpisal tylko zastepca prezydenta, mimo ze mial taki obowiazek - pewnie dlatego ze spodziewal sie smrodu.

 • AntyPiS

  Aha... no i najbardziej mnie rozbawił w pierwszym rzędzie wczorajszego protestu radny Szpyrka z Katowic (kiedyś w PO, obecnie u koalicjanta PiSu - Krupy) - ciekawe czy też tak protestował jak jego Krupa pozwalał na wycinkę na Muchowcu?

 • AntyPiS

  No i jeszcze jedno - pisowski marszałek chce się tutaj kreować na obrońcę drzew, a to właśnie PiS wprowadził tę ustawę, o której piszesz.

 • AntyPiS

  No ale to nie miasto sprzedawało, miasto tu było tylko pośrednikiem. Przeklasyfikowanie gruntu to jedno, ale jest jeszcze MPZP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również