Wykupić teren po Ośrodku Postępu Technicznego i włączyć go do Parku Śląskiego, dzięki temu można uniknąć wycinki drzew – takie rozwiązanie władze Chorzowa zaproponowały zarządowi województwa śląskiego. Marszałek województwa odmówił.
Można uratować ponad 1300 drzew
Na terenach po Ośrodku Postępu Technicznego, przylegających do Parku Śląskiego spółka Green Park Silesia zamierza postawić obiekty handlowo- usługowe, dlatego zamierza wyciąć ponad 1300 rosnących tam drzew. Miasto wydało pozytywną decyzję, bo – jak tłumaczy – nie miało innego wyjścia. Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, zaproponował także rozwiązanie - samorząd województwa śląskiego może odkupić sporny teren od prywatnego właściciela i włączyć go do Parku Śląskiego.
- To na razie jedyny scenariusz, dzięki któremu unikniemy wycinki drzew. Społecznicy i mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że działka jest naturalnym przedłużeniem parku i wymaga specjalnej ochrony. Aby tak się stało Zarząd Województwa Śląskiego powinien odkupić działkę, która obecnie znajduje się w rękach prywatnych i przyłączyć ją do parku – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.
Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Chorzów, marszałek województwa śląskiego odrzucił taki scenariusz.
– Bardzo zdziwiła nas wczorajsza, negatywna reakcja pana marszałka. Mamy jednak nadzieję, że wcześniejsze deklaracje o kluczowej roli Parku Śląskiego są nadal aktualne i uda nam się wspólnie zapobiec wycince – podkreśla zastępca prezydenta.
Park kulturowy na terenie Parku Śląskiego
Władze Chorzowa proponują także by na terenie Parku Śląskiego utworzyć park kulturowy. Jest to forma ochrony prawnej obszarów szczególnie cennych pod względem historycznym i społecznym. Taką uchwałę może przyjąć Rada Miasta Chorzów, ale miasto chce w tej sprawie współpracować z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i samorządem województwa śląskiego.
- Jest to rozwiązanie, które w sposób trwały zabezpieczy cały obszar Parku Śląskiego przed działaniami, które mogą być niezgodne z pewną ideą funkcjonowania parku i zarządzania tym obszarem, niezależnie od tego kto jest prezydentem miasta czy kto jest marszałkiem województwa.
W Polsce taką ochroną objęte są m.in. stare miasto w Krakowie, ulica Piotrkowska w Łodzi, a nawet zabytkowa hałda w Tarnowskich Górach.
Zastępca prezydenta – nie mogliśmy wydać innej decyzji
Marcin Michalik powtórzył, że sprawa wycinki drzew na działce po byłym Ośrodku Postępu Technicznego to decyzja administracyjna i miasto miało obowiązek jej wydania. Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego uchwalonego w 2004 roku jest to teren pod usługi, handel i wystawiennictwo. Podkreślił też, że sporna działka nigdy nie należała do miasta i w 2017 roku została sprzedana przez Skarb Państwa.