Wiadomości z Chorzowa

Podwyżka opłat za odbiór odpadów w Chorzowie przyjęta przez Radę Miasta! Ile zapłacimy? 

 • Dodano: 2020-02-27 16:15, aktualizacja: 2020-02-27 22:12

To już pewne - od kwietnia w Chorzowie będziemy więcej płacić za odbiór odpadów! Rada Miasta Chorzów przyjęła dziś uchwałę w tej sprawie. Lekko nie będzie, bo stawki wzrosną prawie dwukrotnie i... na tym chyba nie koniec. 

Stawki za odbiór odpadów w Chorzowie wzrosną ponad dwukrotnie

Do tej pory w Chorzowie stawki za odbiór odpadów były w miarę niskie – 12 złotych od osoby za śmieci segregowane i 20 zł za niesegregowane, ale... tanio już było. Od kwietnia opłata wzrośnie ponad dwukrotnie! Zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta uchwałą, za odbiór śmieci segregowanych zapłacimy 26,90 zł (wzrost o 124%), a niesegregowanych 53,80 (wzrost o 169%) i nie są to ostateczne stawki. 

- To stawka na okres przejściowy, do czasu rozstrzygnięcia przetargu. Mam nadzieję, że później stawka będzie niższa. Cały czas myślimy co wyłączyć z systemu odbioru odpadów, tak by dla mieszkańców było taniej – podkreślał podczas sesji Rady Miasta prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Dziś określanie stawki za odbiór odpadów po rozstrzygnięciu przetargu to jak wróżenie z fusów. Można z równą pewnością założyć, że później będzie wyższa niż wprowadzona teraz. Na razie nie ogłoszono przetargu i nie ustalono nawet jego specyfikacji. Nie wiadomo ile firm do niego przystąpi – z pewnością będzie to PTS Alba, która do tej pory odbierała śmieci z Chorzowa, ale udział innych przedsiębiorstw jest wątpliwy.

Radni PiS chcieli przełożenia głosowania w sprawie podwyżek opłat za odbiór śmieci

Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w chorzowskiej Radzie Miasta są w opozycji, podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta domagali się m.in. przedstawienia dokładnych kosztów, jakie do tej pory za odbiór odpadów ponosiła spółka PTS Alba.

- Nie mamy żadnych danych. To co proponuje nam dziś prezydent, to jak kupowanie kota w worku – twierdziła radna Agnieszka Stępień z klubu PiS.


- Musimy wiedzieć wszystko na ten temat zanim podejmiemy uchwałę – dodawała radna Bernadeta Biskup z PiS.

Radna Stępień z PiS zgłosiła zgłosiła wniosek o tygodniową przerwę w sesji i w sprawie podwyżki opłat za odbiór odpadów dopiero po przedstawieniu dokumentów ze spółki PTS Alba. Wniosek ten został odrzucony. 

Radni chcą konkurencji dla Alby

Większość radnych - tak z Koalicji Obywatelskiej, jak i z Prawa i Sprawiedliwości - apelowała o to, by przetarg na odbiór odpadów z Chorzowa zorganizować tak, by mogło w nim wziąć jak najwięcej firm. 

- Przygotujmy przetarg tak, aby możliwa była konkurencja dla PTS Alba. Tak, aby inne firmy mogły go wygrać – podkreślał Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta Chorzów.

Wskazywano także by teren miasta podzielić na obszary, tak by odbiorem odpadów mogło się zajmować kilka firm. Konkurencja – jak podkreślali radni – z pewnością będzie korzystna dla mieszkańców Chorzowa. 

Zobacz także

Komentarze (52)    dodaj komentarz »

 • almezak21

  Z tego co widać ALBA żądzi i dyktuje ceny jak im pasuje!!! Z góry skasowali za odśnieżanie a śniegu prawie nie było!!! KTO podpisał taką durną umowę??? Pracującym ludziom z góry jakoś nie chce płacić!!!!

 • RYSIA

  Dla płacących regularnie czynsz do PGM ,proponuje zmniejszyć stawkę czynszowa o podwyżkę śmieci i to jest uczciwy. Dlaczego uczciwie płacący maja ponosić koszty tych co maja zaległe czynsze? . W maju ma być zmiana czynszu na 8 zł za m2 taka informacje otrzymałam na piśmie z PGM i co ja mam nadal płacić wyższą stawkę a dłużnicy się śmieją. ,nie płaca z mieszkanie to i nie zapłacą za śmieci .

 • Marian

  I to jest uczciwe rozwiązanie. Tylko co zrobić z tymi co nie płacą i mają to gdzieś. To właśnie dzięki takim osobom będziemy płacić wiecej

 • Pytanie

  Siedź cicho! Miliony dla Ruchu radni z PO już przegłosowali?

 • Sandra

  Szkoda że nikt z rady miasta nie czyta tych komentarzy i wogóle ma gdzieś mieszkańców. A przecież dzięki nam są tam gdzie są i robią to co robią. Smutne

 • Klaker

  Witaj, to że nikt z rady nie czyta (nie przejmuje się mieszkańcami) tych komentarzy to normalka ale spróbuj porozmawiać, dotrzeć do redaktora który chciałby wysłuchać człowieka, który wie co się dzieje w spółkach w mieście w samym Urzędzie Miasta jakie tam panują zasady....itd to chyba już całkiem nienormalne, że takich nie ma Nie ma na dziś obiektywnej prasy jest tylko prasa jak w Korei Pn. wszystko co prezydent i ta jego "grupa" zatrudnionych w Urzędzie i spółkach miasta robi jest wychwalane i opisywane chociaż nawet w tych artykułach można znaleźć zwykłą "wazelinę". Jesteśmy jako obywatele po prostu zwykłym złem na dodatek bezsilnym.

 • hhh

  szczera prawda.......wszyscy robią co chcą a ludzie płacą.

 • Wanda

  Przyczyna wzrostu opłat za odbiór odpadów tkwi w lenistwie mieszkańców. Większość mieszkańców nie sortuje śmieci. Mamy obowiązek sortowania połowy (50%) odpadów komunalnych, a potrafimy 15%, więc ALBA ręcznie segreguje za mieszkańców. Weźmy się do roboty.

 • klaker

  ?? Za darmo nie sortuje, a cena (nowy przetarg) wcale nie zależy od tego czy są posortowane czy nie. Cena za niesortowane jest niższa niż teraz za sortowane.

 • Marian

  Pani Wando z przyjemnością bym sortował.Ale niestety u mnie w pobliżu niema pojemników odpowiednich.Do najbliższego mam z 500 metrów

 • Wanda Sułkowska

  Marian! :Nawiąż kontakt z kierownictwem Referatu Gospadarki Odpadami i zgłoś tę sytuację. Jest sposób.

 • Seta

  Ani Świony ani Chorzów nie mają gospodarza na jakiego można zagłosować. I dlatego jest jak jest. Czy chcemy czy nie to i tak będzie.

 • Jan

  Po rządzi i wszystko jasne pieniędzy niema i nie będzie ciekawe bo na swionach odbiera też alba a płacą mniej bryloka bije jakiś interes!

 • Arek

  "Konkurencja – jak podkreślali radni – z pewnością będzie korzystna dla mieszkańców Chorzowa."Ciekawe... To może trzeba było kilka lat temu nie likwidować konkurencji i wprowadzać monopolu gminy?

 • Zbyszek

  Jak zwykle liczą się układy ale bardzo źle jest że Alba jest monopolista i rzeczywiście potrzeba konkurencji ale polskiej bo są miejscowości gdzie śmieci wywożą polskie firmy a ludzie płacą dużo mniej niż w Chorzowie. Alba niemiecka sita francuska itp Czyli mamy płacić więcej bo jesteśmy w Unii?

 • Bercik

  No ja. Ino że miasto mo udział w albie to musieli sie pozbyć innych. Gupie ludki i tak muszom zabulić. A omy i tak bydom głosować na glacoka tak jak kiedyś na bryloka,bo majom geriatry-party za fraj i inne [...]y. Gańba!

 • Pan kupka z pupka

  Ja wam powiem tak... Wina Begera ;) a no tak przepraszam tutaj przecież Kotala dowodzi hehe co w Świonach platfusy zwalali na DB to tu w chorzowie stojąc na straży konstytucji podnieśli jeszcze więcej ale maras. Przypominam szanownym Chorzowianom że w świonach za segregowane płacimy 18.90 a niesegregowane 38 zoli także pozdrawiam i uszanowanko hehe konsTYtucJA hehe

 • Marian

  A czemu nie obniżyć czynszu i ta różnice zapłacić za śmieci.za mieszkanie w Pgm place 1000 zł miesięcznie za samo mieszkanie bez wody i śmieci.Na UJ trzymacie tam tyłu darmozjadów. Nic nie wnoszących do tego miasta. Wypie...lic połowę to się kasa znajdzie. Urząd Miasta otwarty w godzinach takich że jak potrzebujesz coś załatwić to musisz brać urlop.a piątek to już jakąś kpina do 13 no kuźwa. Kto tak pracuje ludzie??? Ale niedzielę to oczywiście sklepy muszą być otwarte bo kuźwa szlachta ma wolne. Czemu taki urząd nie jest otwarty w weekendy skoro to urząd dla ludzi?

 • Lola

  Masz rację, dużo jest niepotrzebnych etatów i w UM i w pgm. Największa porażka to etat koordynatora zamian, który nic nie koordynuje i nic nie robi!!! Pewnie jeszcze kilkanaście takich bezsensownych etatu by się znalazło a może i kilkadziesiąt, niestety

 • Aldona

  Dokładnie. Pani zamieszcza ogłoszenie o na tym się kończy. Ogłoszenia są już ponad pół roku nieaktualne. Etat do redukcji. Może to śmiało zrobić informatyk lub Pani stazystka.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.