Wiadomości z Chorzowa

Polder przeciwpowodziowy rośnie w oczach

  • Dodano: 2021-04-02 06:30, aktualizacja: 2021-04-02 06:37

Choć nie jest tak spektakularna jak budowa Ogrodu Japońskiego, modernizacja planetarium czy odtworzenie dawnego przebiegu kolejki linowej Elka, jest bez wątpienia jedną z ważniejszych inwestycji, która obecnie realizowana jest w Parku Śląskim.

Budowa związana z odtworzeniem polderu przeciwpowodziowego w ramach zadania: „Uregulowanie gospodarki wodnej na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie”, wkroczyła w kulminacyjną fazę.

Prace przy realizacji tej inwestycji rozpoczęły się w minione wakacje. Dziś już na ukończeniu jest przepompownia, która powstała przy Dużym Stawie nieopodal Dużych Kręgów Tanecznych. To, czego nie widać gołym okiem, schowano pod ziemią, a dokładnie al. Klonową, gdzie poprowadzono dwa rurociągi - o większym i mniejszym przekroju. To właśnie nimi uchodzić będzie woda z Dużego Stawu i Kanału Regatowego. System rur poprowadzony jest aż do wysokości Stawu Hutnik, tutaj rurociągi znajdą upust w tzw. meandrze cieku Michałkowickiego II, który przetnie polder, rozdzielony dwoma groblami.

Cały system ma działać dwutorowo. Na co dzień zachowana będzie naturalna cyrkulacja wody: od Dużego Stawu i Kanału Regatowego, rurociągiem do cieku, przez malowniczy Staw Perkoz, Cichy Zakątek do miejsca początkowego. W ten sposób zachowana zostanie naturalna bioróżnorodność tego miejsca oraz ekosystem.

W razie zagrożenia powodziowego woda spuszczana będzie rurą o większym przekroju. Przepompownia umożliwiać będzie regulację ręczną oraz automatyczną w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji.

Obecnie w ramach tego zadania trwa uzupełnianie al. Klonowej cegłą, która wpisała się już w charakter tego miejsca. Ostatniej szlify widoczne są też przy przepompowni. Front robót przeniósł się w miejsce, gdzie powstaje polder i dzielące go groble. Finał prac zaplanowano na koniec maja. Zadanie zamknie się w kwocie 3 mln zł, realizowane jest w ramach unijnego programy JESSICA.

Inwestycja ta ma strategiczny charakter. Pozwoli uniknąć podtopień i zabezpieczy cały Park. W przyszłości w miejscu polderu i przecinających go grobli planujemy powstanie ścieżki dydaktycznej i miejsca odpoczynku. Przedsięwzięcie konsultowane jest z Radą ds. Różnorodności Biologicznej, z którą ś ciśle współpracujemy – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również