Wiadomości z Chorzowa

Policja ostrzega przed oszustwami tzw. metodą na BLIK-a. Jak to wygląda i jak się ustrzec?

  • Dodano: 2020-01-24 07:30, aktualizacja: 2020-01-23 08:13

Przestępcy sukcesywnie opracowują coraz to nowe metody oszustwa.

Opracowali prosty w swojej budowie sposób na wyłudzanie pieniędzy, metodą "na BLIK-a".

Odzywają się do potencjalnej ofiary czy to przez komunikator internetowy na portalu społecznościowym, np. Facebook (z przejętym, albo fikcyjnym kontem) i proszą ją o  udostępnienie kodu BLIK. Tłumaczą, ze np. robią zakupy, ale nie wzięli portfela.

Ofiara udostępnia kod, przy pomocy którego oszuści dokonują transakcji np. wypłacając pieniądze w bankomacie czy płacąc za zakupy w Internecie, na kwotę np. kilkuset złotych. Właściciel konta co prawda musi potwierdzić transakcję, ale robi to w dobrej wierze, myśląc, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie. Przestępcy są wyjątkowo bezczelni, bo jak wynika ze zgłoszeń pokrzywdzonych, czasami proszą nawet o podanie kodu BLIK po raz drugi, kłamiąc, że ten pierwotnie nie zadziałał prawidłowo. Warto zauważyć, że oszuści nie wykorzystują żadnej luki w systemie BLIK. Przestępcza działalność w tym wypadku polega na wykorzystaniu zaufania i wprowadzeniu w błąd ofiary. Jedyną metodą na obronę przed takim atakiem jest czujność i bezwzględna asertywność w wypadku próśb o przekazywanie komuś kodu BLIK.

By nie stać się ofiarą oszustów, należy dbać o bezpieczeństwo swoich haseł oraz stosować dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych. Koniecznie również należy pamiętać o wylogowaniu się ze swojego konta. Policjanci apelują do osób korzystających z płatności BLIK-iem, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego - wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy pieniądze.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Magdalena

    Włamano mi się na FB , oszust zaczął pisać z moimi znajomymi. Na szczęście nie udało mu się wyłudzić od nich pieniędzy. Ja oczywiście usunęłam dane konto na fb ,czy mam zgłosić ten fakt na policji ?, Powtarzam że nie doszło do wyłudzenia lecz do kilkukrotnej próby

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.