Wiadomości z Chorzowa

Policjanci podsumowali mecz Polska - Szwecja. Spotkanie przebiegło w sportowej atmosferze

  • Dodano: 2022-03-31 05:45, aktualizacja: 2022-03-31 05:58

W miniony wtorek na Stadionie Śląskim w Chorzowie piłkarze reprezentacji Polski rozegrali finał barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze.

Rywalem biało-czerwonych była reprezentacja Szwecji. Na trybunach legendarnego „kotła czarownic” zasiadło ponad 54 tys. kibiców.

Nad bezpieczeństwem olbrzymiego przedsięwzięcia czuwało blisko 1200 policjantów

Spotkanie przebiegło w sportowej atmosferze. Stróże prawa kierowali ruchem na drogach wokół Parku Śląskiego, dzięki czemu kibice po zakończeniu zwycięskiego dla reprezentacji Polski spotkania mogli spokojnie udać się w podróż do swoich domów.

Śląscy policjanci do tego ogromnego przedsięwzięcia przygotowywali się już od dawna. Tuż przed meczem odbyła się odprawa w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Działania ukierunkowane były głównie na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy oraz mieszkańcom, zarówno przed, w trakcie, jak i po meczu.

Mundurowi spodziewali się, że spotkanie między reprezentacjami Polski i Szwecji, stanowiące finał barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze, będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem kibiców. Policjanci liczyli się z tym, że imprezie będą towarzyszyć sportowe emocje, ale także duże utrudnienia w ruchu, przede wszystkim w okolicach stadionu.

Mecz zabezpieczyło prawie 1000 śląskich policjantów. Wsparło ich ponad 200 mundurowych z oddziałów prewencji w Krakowie i Warszawie, a także kilkudziesięciu funkcjonariuszy Spotters Team Polska, czyli grupy złożonej z policjantów z różnych garnizonów w kraju, biorąca udział w operacjach zabezpieczenia meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. Z pewnością najwięcej pracy mieli wczoraj mundurowi z drogówki. Musieli oni zapewnić płynność ruchu na niezwykle uczęszczanej drodze krajowej nr 79, łączącej Katowice z Chorzowem. Trasa, która na co dzień charakteryzuje się bardzo dużym ruchem, w dniu wczorajszego meczu była szczególnie oblegana. Dlatego też w wielu miejscach zmieniono organizację przejazdów. W newralgicznych miejscach policjanci ręcznie kierowali ruchem.

Z myślą o kibicach przygotowano informator o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym oraz niezbędnik kibica.

Także inne policyjne służby - pionu prewencji, czy kryminalnego - dbały o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców, współpracując ze służbami porządkowymi organizatora i innymi formacjami, w tym ze Strażą Miejską. Dopiero sporo po północy ostatni policjanci mogli mówić o zakończeniu zabezpieczenia.

Na trybunach zasiadły całe rodziny, aby w sportowej atmosferze przeżywać zmagania naszej reprezentacji. Emocjonująca była zwłaszcza druga połowa, podczas której piłkarze naszej reprezentacji zdobyli 2 bramki, tym samym zapewniając sobie udział w mundialu w Katarze. Ostatecznie wszyscy kibice w radosnych humorach mogli opuścić chorzowski „kocioł czarownic”, aby wrócić do swoich domów.

W policyjnych statystykach nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych wydarzeń, które mogły wpłynąć na przebieg tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Stróże prawa zatrzymali w sumie pięć osób, spośród których jedna kierowała groźby karalne, a cztery naruszyły przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania na Stadionie Śląskim przebiegną równie bezpiecznie, a data 29 marca 2022 roku zapisze się na stałe na kartach historii tego legendarnego obiektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również