Wiadomości z Chorzowa

Policjanci przypominają o obowiązku odśnieżania dachów, chodników i samochodów

 • Dodano: 2021-02-10 07:45, aktualizacja: 2021-02-10 07:56

Zimowa aura dała o sobie znać mieszkańcom naszego regionu. W związku z intensywnymi opadami śniegu chorzowscy policjanci przypominają właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku usuwania z dachów śniegu i tworzących się sopli lodu a kierowcom o obowiązku odśnieżenia samochodów. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla pieszych a zalegający na aucie śnieg stanowi niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

W ostatnich dniach w naszym regionie nasiliły się opady białego puchu, w związku z tym policjanci apelują do zarządców i właścicieli budynków, szczególnie wielkopowierzchniowych o bieżące odśnieżanie dachów i usuwanie sopli lodowych, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników - ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Niedopełnienie tych obowiązków jest zagrożone karami. Mówi o tym nie tylko ustawa  o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (kara grzywny) czy prawo budowlane (kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności), ale także kodeks wykroczeń. Zgodnie z art. 117 kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Należy pamiętać, że osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, może również ponieść  odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze swojej nieruchomości.

Kolejny zimowy obowiązek spoczywa na kierowcach, a jest nim odśnieżanie samochodu. Zalegający śnieg i zaszronione szyby ograniczają widoczność, co negatywnie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Podczas oczyszczania auta  pamiętajmy także o tablicy rejestracyjnej, lusterkach i kloszach świateł.

O tym obowiązku mówi Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Nie dopełnienie tego obowiązku może skutkować nawet mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych.

Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (4)    dodaj »

 • Zzz

  A czy polocja mogłaby przypomnieç włodarzom miasta żeby poodśnieżali drogi ichodniki.Dzięki.

 • Ludek

  No to poprzypominaliśmy sobie, fajnie...

 • Obywatel

  Obywatele przypominają Polskiej Policji iż ślubowali: "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję:służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny,strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej,przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych.Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej." W KTÓRYM MIEJSCU ŚLUBOWANIA JEST MOWA O USŁUGIWANIU POSŁOWI?? W KTÓRYM MIEJSCU ŚLUBOWANIA JEST MOWA O BICIU OBYWATELI??

 • ***** ***

  Obywatele przypominają o obowiązku przestrzegania prawa przez policjantów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również