Wiadomości z Chorzowa

Policjanci rozmawiali z uczniami z chorzowskich szkół o cyberzagrożeniach

  • Dodano: 2022-03-11 09:30

Mundurowi z chorzowskiej komendy niemal codziennie prowadzą prelekcje z uczniami chorzowskich placówek oświatowych. Tym razem z uczniami z Zespołu Szkół Budowlanych przy Dąbrowskiego spotkał się dzielnicowy z komisariatu I, natomiast z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 spotkała się policjantka z chorzowskiej komendy. Mundurowi rozmawiali o bezpieczeństwie i odpowiedzialności prawnej za czyny popełnione w internecie.

Policjanci rozmawiali z młodzieżą o cyberbezpieczeństwie

W trakcie spotkania mundurowi rozmawiali z młodzieżą o czynach karalnych i przejawach demoralizacji, karach i środkach karnych przewidzianych przez ustawę, ale także o wybranych przepisach prawa, które młode osoby często naruszają, nie mając do końca świadomości konsekwencji swoich zachowań.

Policjanci poruszyli problematykę przemocy i agresji szkolnej oraz rówieśniczej - również w aspekcie negatywnych zachowań występujących w internecie. Przemoc i hejt internetowy to coraz powszechniejsze zjawisko, o którym należy rozmawiać. Poruszono również temat odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych. Z jednej strony przestępstwa takie jak znieważenie, zniesławienie czy groźby coraz częściej występują właśnie w cyberśrodowisku.

Z drugiej strony część młodzieży ma skłonności do umieszczania w sieci swoich zdjęć, które początkowo wydają im się zabawne, a po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że tego typu fotografie nie przedstawiają ich w najlepszym świetle. Niestety usunięcie takich zdjęć czy informacji ze swojego konta nie zawsze oznacza, że zostały one definitywnie skasowane. Czasem informacje umieszczane w internecie, takie jak zdjęcia, żyją potem własnym życiem i mogą trafić w niepowołane ręce bądź postawić nas w niekorzystnym świetle.

- Mamy nadzieję, że wiedza, którą uczniowie zdobyli podczas zajęć, pozwoli im dokonać słusznych wyborów - czytamy w komunikacie chorzowskich policjantów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również