Wiadomości z Chorzowa

Policjanci zatrzymali 3 osoby, które nie miały uprawnień do kierowania samochodami

  • Dodano: 2021-03-17 06:30, aktualizacja: 2021-03-17 06:47

Chorzowscy policjanci tylko w ciągu ostatnich kilku dni zatrzymali 3 osoby, które nie miały uprawnień do kierowania samochodami. Wśród nich byli nie tylko kierowcy, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy, ale także tacy, którzy wsiedli za kierownicę pomimo sądowego zakazu.

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem bez uprawnień to przestępstwo

Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają dokumenty pojazdu i dokumenty kierującego. Jazda samochodem mimo zatrzymania prawa jazdy, wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień lub wręcz z sądowym zakazem prowadzenia samochodu nie umknie uwadze mundurowych. Kierujący, który się na to decyduje – popełnia przestępstwo. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni zatrzymali 3 takie osoby, w tym jedną dwukrotnie w ciągu doby.

Jazda bez prawa jazdy: Co nam grozi?

  • Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie - 50 zł
  • Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle - 500 zł mandatu lub grzywna do 5000 zł plus koszty odholowania pojazdu
  • Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy-od 50 do 5000 zł grzywny plus sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
  • Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów-od 3 miesięcy do 5 lat więzienia plus grzywna

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierując pojazdem bez uprawnień każdy uczestnik ruchu musi liczyć się z konsekwencją usunięcia pojazdu z drogi na jego koszt. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę, że w przypadku kolizji, kierowca bez uprawnień, nieważne, czy w ogóle ich nie ma, czy brakuje mu tylko potrzebnej kategorii, będzie musiał pokryć wszelkie szkody. Wprawdzie ubezpieczyciel najpierw wyrównuje straty poszkodowanemu, a potem każe zwrócić sobie pieniądze. Jeśli w wypadku ktoś zginie, możemy zostać obciążeni kwotą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, możemy także zostać obciążeni wypłatą renty inwalidzkiej poszkodowanym.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.