Wiadomości z Chorzowa

Policyjne działania "Bezpieczny Pieszy"

  • Dodano: 2022-04-04 14:45

Dzisiaj i jutro policjanci z chorzowskiej drogówki prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny pieszy". Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Policyjne działania w Chorzowie

W trosce o nasze bezpieczeństwo chorzowscy Policjanci, we współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów, na terenie miasta, cyklicznie prowadzą działania mające na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych.

- Apelujemy do kierowców, aby dostosowali prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i natężenia ruchu, a w rejonie przejść dla pieszych ściągnąć nogę z gazu - czytamy w komunikacie chorzowskiej policji.

Zmiana przepisów ruchu drogowego

Warto również przypomnieć o tym, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego i kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszemu wchodzącemu na to przejście, o czym przypominają również komunikaty wyświetlane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów na terenie miasta.

Z kolei pieszemu, który przechodzi przez przejście dla pieszych bądź jezdnię zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność.

Ważna rola odblasków

Warto również podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych znacznie zwiększa noszenie przez nich elementów odblaskowych. Dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierowców już z odległości 130-150 m, dając mu więcej czasu na reakcje. Kamizelki odblaskowe, opaski naramienne, jaskrawe parasolki czy zawieszki- wybór elementów odblaskowych jest ogromny, a ich noszenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia w warunkach pogorszonej widoczności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również