Wiadomości z Chorzowa

Polski Ład uderzy w Chorzów? W dekadę miasto straci miliony na zmianach w podatkach

 • Dodano: 2021-08-02 15:45

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu to niedźwiedzia przysługa dla samorządów? Straty w budżetach miast i gmin sięgną miliardów złotych w ciągu dekady! Chorzów z dochodem mniejszym o kilkadziesiąt milionów.

Wyliczenia Związku Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich są bezlitosne – Polski Ład dla miast i gmin w Polsce wiąże się ze stratą aż 145 miliardów złotych w ciągu następnej dekady. Podane dane to wynik projektu ustawy o PIT i CIT, którego celem jest realizacja założeń rządowego programu w zakresie podatków.

Jakie będzie to miało skutki dla miast i samych mieszkańców? Niestety bardzo wymierne – mniejsze wpływy z PIT przekładają się na ograniczone środki na edukację, rozmaite miejskie inwestycje, w tym m.in. lokalne drogi, oświetlenie, tereny zielone, na pomoc dla seniorów i osób potrzebujących, tworzenie infrastruktury mieszkaniowej czy transport publiczny.

Lokalne społeczności lokalne przez następne 10 lat mają stracić 145 miliardów złotych, a budżet państwa zyska „per saldo” 27 miliardów złotych. Najwięcej na proponowanych przez rząd w ramach Polskiego Ładu zmianach stracą miasta z budżetami opartymi głównie na wpływach z PIT. Projekt nowelizacji ustawy o podatkach został już skierowany do konsultacji.

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu uderzą w budżety samorządów? Chorzowowi ubędzie w ciągu dekady kilkadziesiąt milionów złotych

Zawierający 225 stron dokument będzie konsultowany do końca sierpnia, a zdaniem autorów proponowane zmiany przełożą się na spadki dochodów samorządów w ciągu kolejnej dekady na łączną sumę około 132 miliardów złotych. Związek Miast Polskich wyżej oszacował straty miast i gmin - na wspomniane łącznie 145 miliardów.

Warszawa obliczyła, że straci 1,7 mld złotych, Kraków 0,5 mld złotych, Wrocław ponad 400 mln złotych, Poznań ponad 300 mln złotych, Gdańsk ok. 250 mln złotych – przedstawia wyliczenia Związek Miast Polskich.

Zmiany w podatkach będą korzystne dla samych płatników PIT, ale przełożą się na niższe wpływy do budżetu miast, gmin, powiatów i województw – przekonuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, którego cytuje Związek Miast Polskich na swojej stronie internetowej.

O jakich stratach Chorzowa i jego sąsiadów możemy mówić? Są konkretne wyliczenia

Mowa w tym przypadku o stratach idących w dziesiątki miliony złotych. ZMP i Unia Metropolii Polskich stworzyli wspólnie internetowy kalkulator NaTwojKoszt.pl, gdzie możemy sprawdzić, ile mniejsze będą budżety naszych gmin. Chorzów straci naprawdę wiele – w ciągu dekady ma to być aż 41 634 929 złotych. A jak sytuacja ma się u naszych sąsiadów?

 • Katowice – 161 769 951 złotych
 • Ruda Śląska – 53 187 158 złotych
 • Bytom – 52 444 474 złotych
 • Piekary Śląskie – 20 782 695 złotych
 • Siemianowice Śląskie – 26 258 555 złotych
 • Świętochłowice – 15 771 875 złotych

Komentarze (5)    dodaj »

 • Potwór

  Osoby które narzekały na niską kwotę wolną od podatku, nagle zmieniają zdanie i zaczynają krytykować program Polski Ład.Znaczna większość Polaków jest szczęśliwa że zarobki będą podobne tak jak w krajach UE.Nie pozwólmy sobą manipulować,w tych czasach nikt się już nie powinien dawać zastraszyć,trzeba zacząć dbać o swoje sprawy.W końcu doczekaliśmy czasów o których kiedyś można było tylko pomarzyć.

 • Franca

  To Koala sprzeda teraz wszystko, park pójdzie cały dla deweloperki.

 • Zizi

  Tak ta straci chyba złodziej Kotala

 • Bbb

  Może i dobrze bo wydają pieniądze na nikomu niepotrzebne inwestycje a Chorzów marnieje. Można zrobić multum zdjęć tej dekadencji

 • Ludek

  Trzeba było nie stawiać na emerytów i rencistów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również