Wiadomości z Chorzowa

Powstało Śląskie Porozumienie Wyborcze. Czy RAŚ pójdzie do wyborów z PO?

 • Dodano: 2019-07-29 15:30

Ruch Autonomii Śląska, Śląska Partia Regionalna, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość zawarły porozumienie przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Do Śląskiego Porozumienia Wyborczego zapraszają także inne regionalne organizacje. 

Śląski głos powinien donośniej i skuteczniej rozbrzmiewać w polskim parlamencie

Śląskie organizacje wyciągają wnioski z porażki w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Startowały wtedy osobno dwa regionalne ugrupowania i żadne z nich nie wprowadziło radnych do sejmiku województwa. Teraz ma być inaczej.

- Jest to szczególnie ważne w obliczu postępującej centralizacji państwa, podkopywania finansowych fundamentów samorządności i sprowadzania śląskości do dawno zużytych, banalnych sloganów. Przekonani o tym, że śląski głos powinien donośniej i skuteczniej rozbrzmiewać w polskim parlamencie, zawiązujemy Śląskie Porozumienie Wyborcze, które – reprezentując sygnatariuszy – zadecyduje o formule naszego udziału w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu RP – czytamy w oświadczeniu regionalnych organizacji.

Śląskie organizacje wystartują z list Koalicji Obywatelskiej?

Porozumienie jest otwarte także na pozostałe śląskie organizacje oraz na wyborczą współpracę z partiami ogólnopolskimi. Najbardziej prawdopodobny wydaje się start śląskich działaczy z list Koalicji Obywatelskiej, którą obecnie tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz część samorządowców.

- Do Platformy Obywatelskiej jest nam obecnie programowo najbliżej. Jednak nie dlatego, że myśmy się zmienili, tylko dlatego, że zmieniła się Platforma. Politycy PO zaczęli deklarować to co my mówimy od dawna – chodzi przede wszystkim o decentralizację państwa i wzmocnienie pozycji samorządów – tłumaczy Henryk Mercik, reprezentujący Ruch Autonomii Śląska i Śląską Partię Regionalną.

To scenariusz, na którym może zyskać zarówno Koalicja Obywatelska, jak i śląskie organizacje. Pod uwagę brane są także inne rozwiązania, m.in. samodzielny start do Senatu czy start do Sejmu w ramach listy mniejszości niemieckiej, która nie musi przekraczać progu wyborczego. 

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • jaTOja

  Zlikwidować ten cały RAŚ... nawet "Hansy" w Niemczech się z was śmieją

 • Autonom

  A z ciebie się tam nie śmieją???

 • jaTOja

  Zlikwidować ten cały RAŚ... nawet "Hansy" w Niemczech się z was śmieją

 • ślązok / katowice

  .....nie koalicyjnych partnerow w PiS ,PO i ch...j wie w kim jeszcze szukac !!!....tylko Slazacy maja sie miedzy soba dogadac i ciagnac za jeden ( 1 ) sznurek ....a beda w stanie zagrozic nie tylko PO , PiS i innym szubrawcom ....a moze nawet ich zdominowac ! ...przynajmniej na Slasku !!

 • Autonom

  Tylko, że przy obecnej ordynacji wyborczej startując samodzielnie do parlamentu się nie dostaną. Trzeba szukać sojuszników, a takim na pewno nie jest PiS!

 • ślązok / katowice

  ....hmm , i znowu próbuje się mieszać w tym samym [...]ie , które juz raz zasmrodziło śląsk i jego szczytne zamiary ! ....znowu zasmrodza pseudo ślązacy (sami nie wiedząc czego chcąc ) stojący na czele swoich ugrupowań calą szanse na stworzenie czegoś pożytecznego.

 • Gizd

  No wiadomo że nie chodzi o nic innego jak wbicie się na tłuste stołki. Posłami powinni być madrzy, bogaci(od pokoleń) ludzie a pracować powinni za darmo może wtedy by zasłużyli na szacunek obywateli. Demokracja w takim wydaniu jak obecnie jest do [...]y, debil żyjący na zasiłku ma jeden głos i prefesor także. Politycy w naszym kraju to populiści i kanalie. Tyle w temacie.

 • michał

  Coż... już Churchil mówił, że to zarazem najlepszy i najgorszy system ;)

 • Autonom

  Śląskie organizacje startując samodzielnie niczego nie osiągną, bo taka jest ordynacja wyborcza. Skoro PO zmądrzała, a cuda się zdarzają, to może warto spróbować.

 • Ginter

  Jeśli wierzysz w takie cuda to jesteś infantylny. PO I PIS to to samo tylko inne mordy na okładkach.

 • Autonom

  Nie zgadzam się z tą oceną... A druga sprawa - mają startować tylko po to, by nic nie osiągnąć? Tak jak 4 lata temu komitet Zjednoczeni dla Śląska?

 • Ginter

  Tak czy tak nic z tego nie będzie. Próbować owszem trzeba ale wspólna lista z PO tylko ludzi zniechęci bo to partia lawirantów, oni zawsze są pomiędzy i nigdzie konkretnie. Dno.

 • Autonom

  Obecnie scena polityczna jest tak dwubiegunowa, że jakieś regionalne porozumienie nie ma samodzielnie szans, nawet w wyborach do Senatu. Więc wybór jest prosty - albo start wspólnie z PO, albo z PiS.

 • Ginter

  Kolega sie może bardzo mocno zdziwić. Stawiam że lewica bedzie czarnym koniem w nastepnych wyborach.

 • Autonom

  Szczerze, to nawet im kibicuję, ale walka rozegra się pomiędzy PiS i KO

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.