Wiadomości z Chorzowa

Prace nad kolejnym hutniczym muralem w ramach projektu Śladem Dwóch Hut dobiegają końca

  • Dodano: 2023-12-14 15:00

Kolejny hutniczy mural już niebawem będzie ozdabiać nasze miasto. Prace powoli dobiegają końca, a dzieło pięknieje w oczach. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu Śladem Dwóch Hut – Hutniczy Szlak Spacerowy.

Czwarty mural coraz lepiej się prezentuje

Prace nad czwartym hutniczym muralem powstającym w ramach projektu Śladem Dwóch Hut – Hutniczy Szlak Spacerowy powoli dobiegają końca. Tym razem niesamowite dzieło będziemy mogli podziwiać na budynku zlokalizowanym przy ulicy Mielęckiego 29. Mural został wykonany przez zwycięzcę konkursu organizowanego przez Muzeum Hutnictwa – Karola Kobrynia, który jest absolwentem katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dzieło przy ulicy Mielęckiego nie jest jedynym, które będzie upiększać nasze miasto! Szlak spacerowy Śladem Dwóch Hut po ukończeniu będzie obejmować osiem punktów na terenie Chorzowa. Oprócz lokalizacji, w których znajdziemy cztery nowe murale, będą to także miejsca istotne dla tradycji hutniczych.

– Kolejne murale zlokalizowane są lub za chwilę będą przy ul. Rynek 7, a w Chorzowie Batorym przy ulicach Armii Krajowej 49 i 16 Lipca 14. Wszystkie odnoszą się do hutniczych tradycji miasta – przekazuje Zakład Komunalny PGM Chorzów w mediach społecznościowych.

Śladem Dwóch Hut - Hutniczy Szlak Spacerowy

Projekt Śladem Dwóch Hut - Hutniczy Szlak Spacerowy jest realizowany przez chorzowskie Muzeum Hutnictwa w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Trasa znajduje się na obszarze pomiędzy Hutą Batory a Hutą Kościuszko. Całe przedsięwzięcie ma obejmować wykonanie murali nawiązujących do miejsc pracy hutników oraz ich samych. Po ukończeniu szlak ma być wykorzystywany do organizacji spacerów tematycznych, poświęconych dwóm chorzowskim hutom, które wiele wniosły do przemysłowej historii miasta.

Autentyczność szlaku jest związana z tym, że powstaje on w konsultacji z byłymi pracownikami hut i korzysta z archiwalnych zbiorów Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, obrazujących życie i pracę byłych hutników.

– Trasa szlaku prezentowana będzie na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa. Znajdziemy tam także osiem specjalnie przygotowanych dźwiękowych spacerów oraz animowane archiwalne zdjęcia tych miejsc – przekazuje Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w mediach społecznościowych.

Premiera projektu została przewidziana na drugą połowę grudnia 2023 r.

Sara SynowiecSara Synowiec
Źródło: Muzeum Hutnictwa, UM Chorzów, PGM Chorzów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również